Ankara Kedisi Özellikleri

ankara kedisi

Ankara Kedisi

Kediler, günlük hayatta her yerde karşımıza çıkan son derece sevimli canlı dostlarımızdan birisi olarak çok sevdiğimiz hayvanlardır. Kediler sevimli suratları ile oldukça fazla beğeni toplar ve evde en çok beslenen hayvanların da başında yer alır. Bu kedilerin arasında yer alan Ankara kedisi tüm dünya genelinde kabul görmüş olan bir Türk asıllı kedi ırkı olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu kedi türünün ana vatanı Anadolu olarak bilinmektedir.

Bu kedi karakteri bakımından incelenecek olursa eğer oldukça zeki, enerjik ve sadık olmasıyla çok fazla dikkat çeker. Oldukça iyi karakter özelliklerine sahip olan bu kedi türü oyuncu ve sosyal bir kişiliğe sahip olmasıyla beğeni toplar.

Neden Tüy Döker

Bu kedi türünün tüy yapısı beyaz ve oldukça uzun tüylerden oluşmaktadır. Kulakları oldukça uzun ve geniş olmasıyla son derece sevimli bir görüntü oluşturmaktadır. Genel olarak kedinin gövdesi zayıf, kıvrak ve kaslı olarak bilinmektedir.

Ankara kedisi karakter olarak baskın bir kedidir ve bunun yanı sıra yapısal anlamda da güçlüdür. Bu güçlü yapısına bağlı olarak Ankara kedileri kolay kolay hastalığa yakalanmazlar. Bu kedilerin belki de en çok sevilen özelliklerinden birisi de iki farklı renkte göze sahip olmalarıdır.

ankara kedisi
ankara kedisi özellikleri

Bu Kedinin Bakımı

Ankara kedisi türüne bakım yapılacaksa eğer bu bakıma kulaklardan başlanması gerekir. Özellikle bu kedi türünün kulaklarını her zaman devamlı olarak temiz tutmak gerekir. Kulak temizliği yaparken hassas olmak gerekir bu yüzden de temizlik yaparken kulak çubuğu değil mutlaka nemli ve aynı zamanda da yumuşak bir bez tercih etmek gerekir.

Bu kedi türünün ayrı olarak tüy bakımına ihtiyacı yoktur. 2 yaşlarına geldiği zaman Ankara kedilerinin tüylerinin uzaması durur. Aynı zamanda ağız ve diş bakımını da aksatmamak gerekir ve tırnaklarını da iki haftada bir kez kesilmesi sağlıkları için en doğru yol olacaktır. Oldukça fazla meraklı olan bu Ankara kedileri sahipleri tarafından çok fazla sevilirler.

Karakter Yapısı

Bu kedi türünün karakter açısından baskın olmasından dolayı başka hayvanlarla kaynaması zor ve sancılı olabilmektedir. Bu kedinin bir başka hayvanla anlaşması için üstlüğünü kabul ettirmesi şarttır.

Siyam kedisi hakkında bilgi almak isterseniz diğer makalemizi okuyabilirsiniz.

One thought on “Ankara Kedisi Özellikleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir