Büyümeyen Köpek Cinsleri

1 Chihuahua – 0.9-2.7 kg

Chihuahua büyümeyen köpek cinsleri

Büyümeyen köpek cinsleri , 1. sırada Maksimum ağırlığı 2.7 kg olan Chihuahua, dünyadaki en küçük köpek cinsidir. Chihuahua cinsi Meksika kökenlidir. Meksika’daki Chihuahua eyaletinin adını verdiler.

Küçük yuvarlak başları, dik kulakları ve yuvarlak gözleri vardır. Dünyada hem kısa hem de uzun saçlı Chihuahualar var. Kıyıları çok çeşitli desen ve renklerdedir

. Aslında Chihuahua, en büyük desen ve kaplama renk kombinasyonuna sahip cinslerden biridir.

Diğer ırklar gibi erken sosyalleşme ve eğitim de Chihuahua için şarttır. Çok zeki ve meraklılar, çabucak hileler öğreniyorlar.

Ailelerine adanmışlardır, ailede sadece bir kişiyle bağlanma eğilimi vardır.

Pomeranyalılar gibi, küçük boyutlarından dolayı Chihuahua’ları istediğiniz her yere götürebilirsiniz.

Chihuahualar her zaman sizi takip etmekten hoşlanır. O zaman iyi bekçi köpekleri bile çok küçük boyutlu olabilir. Yabancılara ve garip seslere havlarlar.

Chihuahua köpeğinizi dışarıda yalnız bırakmamalısınız, çünkü diğer hayvanlar tarafından kolayca saldırıya uğrayabilirler.

2 Yorkshire Terrier – 1,3-3,2 kg

Yorkshire Terrier büyümeyen köpek cinsleri

Yorkshire terrier uzun, ipeksi saçları için iyi bilinen popüler bir oyuncak köpek ırkıdır. Normal durumda, asla 3,2 kg’dan daha ağır olmazlar.

Küçük bir kafası, siyah orta büyüklükte gözleri ve V şeklinde kulakları vardır. Uzun, ipeksi tüyler farklı renklerde gelir – çelik mavisi ve kahverengi.

Yorkshire köpeklerinin mizacı, yavru köpekliklerinde aldıkları eğitim ve sosyalleşmeye bağlıdır. İyi eğitimli Yorkshire köpekleri kendinden emin ve cesur olabilir.

Açık havada yaşamaya uygun değillerdir, çünkü çok soğuk veya çok sıcak koşullarda dayanamazlar. Yorkshire Terrierleri iyi bekçi köpeğidir. Tuhaf buldukları her şeye havlayacaklardır.

3 Pomeranian-1.9-3.5 kg

Pomeranian büyümeyen köpek cinsleri

Pomeranian dünyanın en popüler köpek ırklarından biridir. Küçük boyutlarıyla dikkat çekerler, sadece 3,5 kg ağırlığa ulaşabilirler. Pomeranyalılar ayrıca “poms” olarak da adlandırılır.

Pomeranyalılar uzun bir üst paltoya sahiptir ve krem, çikolata, kırmızı, turuncu, beyaz, kurt samuru ve kunduz samuru olmak üzere 23 farklı renktedir.

Pomeranianların büyüklüğü küçük olduğundan, istediğiniz yere götürebilirsiniz. Erken sosyalleşme ve uygun eğitim sayesinde onlar sizin büyük arkadaşınız olabilir.

Çok aktif, zeki, sosyal ve eğlenceli. Pomeranyalılar efendilerini memnun etmek ve etraflarında çeşitli etkinliklere katılmaktan hoşlanırlar.

Pomeranyalılar iyi bekçi köpeği olabilirler. Şüpheli buldukları her şeye havlarlar.

İç mekanlar için çok uygundurlar. Pomeranyalılar ağır sundurma cinslerindendir

. Günlük fırçalama ve tarama, paltolarının güzelliğini korumak için zorunludur.

4 Toy poodle – 6-7 kg

Toy poodle

Kanişler güzellikleri ve mizaçları ile dikkat çekiyor. Onlar uyanık, zeki, sadık ve aktif. Bu cins 1500’den beri Fransa’da popüler olmuştur.

Ayrıca, Fransa’da “İngilizce” anlamına gelen “ördek köpeği” anlamına gelen “caniche” olarak da bilinir.

Oyuncak, minyatür ve standart olmak üzere üç ana kaniş çeşidi vardır.

Oyuncak fino köpeği en küçük ve standart fino köpeği ailedeki en büyüğüdür.

Oyuncak kanişler maksimum 10 inç yüksekliğe ve 3-4 kg ağırlığa sahiptir.

Oyuncak kanişlerin kare oranı ve yuvarlak bir başı vardır. Kulaklar sarkar ve gözler oval şekillidir.

Güzel kıvırcık palto, oyuncak kanişleri bu kadar popüler yapan şeylerden biri. Kat, beyaz, krem, gümüş ve kayısı dahil olmak üzere çeşitli renklerde gelir. Saçı dökmeyecekler.

Bu cins için uygun saç bakımı önemlidir.

Oyuncak fino köpeği yavruları çok zeki olduklarından kolayca eğitilebilirler. doğa dostu olmaları, oyuncak kanişlerin bir başka iyi kalitesidir.

Sizinle birlikte olmayı seviyorlar ve her zaman sizi memnun etmeye çalışıyorlar. Oyuncak kanişler de çok eğlenceli ve düzenli bir egzersiz yapmaları gerekiyor.

5 Papillon – 3.6-4.5 kg

papillon büyümeyen köpek cinsleri

Büyümeyen köpek cinsleri , 5. sırada Papillon var. Küçük, arkadaş canlısı ve sevecen bir oyuncak köpektir. ‘Papillon’ adı, kelebekleri kulakları gibi isimlendirilen “kelebek” anlamına gelir.

Papillon köpekleri maksimum 11 inç yüksekliğe ulaşır ve 3,6-4,5 kg ağırlığındadır. Bu sevimli cinsin ceketi uzun ve ipeksidir.

Papillon köpek yavrularını iyi bir köpek olarak yetiştirmek için sosyalleşme ve uygun eğitim almaları gerekir.

Günlük yürüyüş papillon yavruları için de önemlidir. Papillon köpekleri son derece çekici ve aktif. Efendilerini memnun etmeyi severler. Papillon harika bir apartman hayvanı olabilir.

Günlük tarama, uzun ipeksi tüylerinin güzelliğini korumak için önemlidir.

6 Pug – 6-9 kg

pug

Pug, mutlu mizaçta küçük, kare oranlı, sevimli görünümlü bir köpek. Derin kırışıklıkları olan düz yuvarlak yüzleri için dikkat çekicidirler.

“Pug” ismi Latincedir ve “yumruk” anlamına gelir. Adını verdiler çünkü yüzleri insan yumruğuna benziyor.

Pug köpekleri 14 inç yüksekliğe kadar ulaşabilir ve 6-9 kg arasındadır. Büyük düz yuvarlak kafa, küçük kulaklar, yuvarlak gözler, kıvırcık kuyruk ve yüzünde derin kırışıklıklar var.

Pug yavruları, ustalarının tonlarına karşı çok hassastır. Böylece onları kolayca eğitebilirsin. Küçük ebatlarına rağmen puglar iyi gözcü köpekleridir. Aileye çok bağlılar ve diğer evcil hayvanlarla iyi geçinirler.

7 Shih Tzu – 4-7,2 kg

Shih Tzu büyümeyen köpek cinsleri

Çince ‘Shih Tzu’, İngilizce’de ‘küçük aslan’ anlamına geliyor.Başlarındaki uzun saçlar aslanı andırıyor. Ancak Shih Tzus, küçük, sevecen ve sevimli köpeklerdir (4-7.2 kg). Shih Tzus ayrıca dünyanın en eski ırklarından biridir.

Shih Tzus uzun ipeksi tüyleriyle vardır. Saç uzamaya devam eder. Bu cins için saç bakımı şarttır.

Shih Tzu, köpeklik dönemindeki hasta eğitimi ile sizin büyük arkadaşınız olabilir. Küçük Shih Tzus yumuşak, sakin, sadık ve şefkatlidir. İyi bir evcil hayvan olabilirler, fakat bir bekçi köpeği olarak iyi olmayabilirler.

8 Bichon Frise – 5-10 kg

 Bichon Frise

Bichon frise, İspanya kökenli küçük ve sevimli bir köpek ırkıdır. ‘Bichon frise’ adı İspanyolca ve İngilizce’de ‘kıvırcık kucak köpeği’ anlamına geliyor.

Bichon frises inanılmaz derecede neşeli, arkadaş canlısı, eğlenceli ve zekidir. Yoğun bir palto ve kıvırcık beyaz saçlı, küçük, kompakt bir gövdeye (5-10 kg arasında) sahiptir.

Baş yuvarlak, kuyruk uzun ve tüylü, gözler yuvarlak ve siyahtır. Bichon frises ayrıca beyaz kanişler ile güçlü bir benzerliğe sahiptir.

Mutlu mizaç, bichon frise ırkı ilk kalitesidir. Çok sabırlılar ve herkesi seviyorlar.Bichon Frise cinsi köpekleri kolayca eğitilebilirsiniz ve doğal olarak sosyaldirler. Ailedeki çocuklar ve diğer evcil hayvanlar ile çok arkadaş canlısı olurlar.

9 Boston Terrier – 4,5-11 kg

Boston Terrier büyümeyen köpek cinsleri

Boston terrier kare görünümlü küçük bir köpek ırkıdır. Vücutları kısa fakat kaslı. Başı kare şeklindedir ve kısa bir kuyruğu ve geniş bir göğsü vardır. Boston terrier köpekleri sadece 4,5-11 kg ağırlığındadır.

Boston terrier yavruları için erken sosyalleşme şarttır. Onlar sahibinin ses tonuna karşı çok hassastırlar ve püf noktalarını çok hızlı bir şekilde öğrenirler.

Boston terrier harika bir evcil hayvan olabilir, çünkü son derece sevimli ve eğlencelidirler.

Boston terrier’lar kısa tüylü olduğundan, onları kapalı alanlarda tutmak daha iyidir, çünkü aşırı hava koşullarına dayanamazlar.

Bazı Boston terrierların yabancılarla çok arkadaşça olma eğilimi vardır. Bu yüzden köpeğinizi eğitmeli ve özen göstermelisiniz.

10 Fransız Bulldog – 9 -12 kg

Fransız Bulldog büyümeyen köpek cinsleri

Büyümeyen köpek cinsleri , 10. sırada Fransız buldog var , benzersiz bir görünüme sahip şirin bir köpek. Sadece 30 cm omuz yüksekliğine sahipler ve 9-12 kg ağırlığındalar.

Bu cins kısa yüz, yuvarlak göğüs ve yuvarlak “yarasa” kulaklarına sahiptir. Küçük boyutlarına rağmen Fransız Bulldoglar kaslı bir vücuda ve kısa bir paltoya sahip.

Fransız bulldog yavruları için uygun eğitim ve sosyalleşme önemlidir. Zekidirler ve hileleri kolayca öğrenirler. İyi eğitimli Fransız bulldog’lar sıradan apartman köpekleri olabilir, çünkü çok fazla havlamazlar.

Fransız bulldog’lar şefkatli, uyanık ve eğlenceli. Evdeki çocuklar ve diğer evcil hayvanlarla iyi geçinirler.

2 thoughts on “Büyümeyen Köpek Cinsleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir