Chihuahua özellikleri ve Hakkında Bilmeniz Gerekenler

chihuahua özellikleri

Chihuahua özellikleri ,Chihuahualar, saygılı davranıldığında sadık, arkadaş canlısı ve iyi bir aile hayvanıdır. Evde veya dairede ihtiyaç duyulan tüm alıştırmayı alabilirler.

chihuahua özellikleri
chihuahua özellikleri

Chihuahua Köpek Irkları Özellikleri


1940’larda tanınmış bir grup lideri Xavier Cugat’ın orkestrayı kolunun altında bir Chihuahua ile yönettiği biliniyordu.

Boyut:
Ağırlık aralığı:

Erkek: 1-3 kg.
Kadın: 1-3 kg.

Yüksekliği:

Erkek: 9 cm

Kadın: 7 cm

Özellikler:


Dik kulaklar (doğal olarak)

Beklentiler:
Egzersiz Gereksinimleri: <20 dakika / gün
Enerji Seviyesi: Çok enerjik
Uzun Ömür Aralığı: 14-18 yıl.
Düşme eğilimi: Düşük horlama eğilimi: Orta ila yüksek
Havlamaya Eğilim: Ortadan yükseğe
Kazma Eğilimi: Düşük Sosyal / Dikkat İhtiyacı: Yüksek

Ceket:

Uzunluk: kısa / uzun
Özellikleri: düz, düz
Renkler: Herhangi bir renk
Genel Bakım Gereksinimleri: Düşük

Kulüp Tanıma:
AKC Sınıflandırması: Oyuncak
UKC Sınıflandırması: Köpek Companion
Yaygınlık: Ortak

Chihuahualar dünyadaki en küçük köpeklerdir.

İki pound kadar ağırlar ve nadiren altı pounddan (1 ila 3 kilogram) fazladırlar. Sadece beş santim yüksekliğinde duruyorlar. Chihuahuaların kubbeli bir kafatası var.

Bazılarında, başın üstünde kemiklerin birleşmediği yumuşak bir nokta vardır. Buna molera denir. Geniş hıyar kulakları ve kısa ve sivri uçlu ağzı var.

Gözleri yuvarlak ve büyük. Köpekler, boylarından biraz daha uzundur ve arkaya veya arkaya taşınan uzunca bir kuyruğa sahiptir.

İki kat çeşidi vardır. Biri pürüzsüz ve kısa. Diğeri ise saçaklı kulak ve bacakları ile uzun ve yumuşaktır. Chihuahua ceketi hemen hemen her renk ve desende gelir.

Chihuahualar, yaklaşık 14 yıla kadar tipik bir yaşam beklentisi ile uzun ömürlü olarak kabul edilir.

Kişilik ve Birlikte Yaşamak:

Chihuahualar mükemmel bir arkadaştır. Dikkatleri severler ve sahiplerine sadıklar. Kucak köpekleri olarak kabul edilmelerine rağmen, aktifler ve meşgul olmaları hoşuma gidiyor.

Chihuahualar, saygıyla tedavi edildiklerinde iyi bir aile hayvanıdır, ancak küçücük boylarına rağmen tehdit edebilecek yüreğe sahiptirler ve küçük çocuklara takılma konusunda ünleri vardır.

Birçok küçük köpek gibi, bazı büyük köpeklerden daha çok havlamaya eğilimli olabilirler. Ayrıca sahiplerine hükmetmek ve biraz ılıman olmayı da isteyebilirler.

Tarihçe:

Chihuahua’nın tarihi belirsizdir. Köpeğin adı Meksika eyaleti olan Chihuahua’nın adıdır; köpeğin 1850 yıllarında keşfedildiğini. Bazı uzmanlar Azteklerin veya İnkaların köpeği geliştirdiğini düşünüyor; Diğerleri ise cinsin 1500’li yıllara kadar İspanyol köpeklerine kadar takip edilebileceğini söylüyor.

Chihuahua’nın uzun zaman önce kullanımı da belirsiz. Bazıları Chihuahuaların Orta Amerika yerlileri tarafından yemek için kullanılmış olabileceğini düşünürken, diğerleri köpeklerin büyük dini öneme sahip olduğunu düşünüyor.

İlk Chihuahuaların, 19. yüzyılın başlarında Amerika Birleşik Devletleri’ne geldiği düşünülmektedir. Chihuahua’nın halka tanıtılması alışılmadık şekillerde geldi.

Opera sanatçısı Adelina Patti, 1890’da, Meksika Cumhurbaşkanı tarafından sunulan bir buketde gizlenmiş bir Chihuahua verildiğinde cinsi duyurdu.

1940’larda, grup lideri Xavier Cugat, kolunun altında bir Chihuahua ile çalıştığı biliniyordu. Son zamanlarda, Taco Bell reklamlarında yer alan zarif Chihuahua sayesinde cinsin tanınması ve takdir edilmesi artmıştır.

One thought on “Chihuahua özellikleri ve Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir