İran Kedisi Özellikleri Kişiliği ve Bakımı

iran kedisi

İran Kedisi Özellikleri

İran kedisi aileye ve sevdiklerine düşkünlükleriyle tanınan bir kedi ırıktır. 19.yy da yaygınlaşan kedi güzellik yarışmalarının vazgeçilmez konukları olmuşlardır. Ek olarak bu kedilerin Ankara kedileri ile bağlantısı olduğu da iddia edilmektedir.

Her iki tür kediler de doğulu kediler olarak bilindiğinden dolayı benzerlikleri çok fazladır . İran kedisinin geniş ve yuvarlak kafası, basık burnu ve büyük gözleriyle tanınmaktadır.

 İran kedilerinin 4 ayağı da kısa ve kalındır. Ek olarak, İran kedisi, evimizde en çok beslediğimiz kedi türleri arasına girmektedir. Bu yazımızda İran kedisinin özellikleri, kişiliği ve bakımından bahsedeceğiz.

İran kedisinin çıkışı, isminden de anlayacağınız üzere İran’dır. İran kedisini evimizde en çok beslememizin sebebi ; zeki , dost canlısı ve sadık bir kedi olmasından dolayıdır.

iran kedisi
iran kedisi

İran Kedisi Bakımı

Kısaca İran kedisinin bakımından bahsedecek olursak; bu kedi türleri oldukça bakım gerektiren kediler arasındadır, her gün düzenli olarak tüyleri fırçalanmalıdır.

Ek olarak, İran kedisi sahiplenmeyi düşünüyorsanız eğer bu ayrıntıyı atlamamanızı tavsiye ediyoruz. İran kedisinin birçok farklı rengi bulunmaktadır; beyaz , altın rengi, gümüş rengi, siyah, duman rengi , mavi , kızıl , krem rengi , mavi , vizon rengi gibi .

İran kedisinin tüyleri uzundur ve vücudu orta büyüklüktedir. İran kedisinin karakteristik yapısından bahsedecek olursak, çocuklarla çok iyi anlaşan bir yapısı bulunmaktadır ve hayvanlarla da çok iyi anlaşır.

Sadakati çok yüksek olduğu için insanlar tarafından en çok tercih edilen kediler arasındadır. İran kedisinin oyunculuk yeteneği orta derecededir ve hareket ihtiyacı çok fazla değildir.

iran kedileri
iran kedileri

Daha önce de belirtmiş olduğumuz gibi bakım ihtiyacı çok yüksektir. İran kedileri , insanlarla birlikte yaşamayı seven, uysal, sevecen ve cana yakın sıcak kanlı kedilerdir.

Ev hayatını benimseyen ve sahibine duygusal anlamda çok bağlı olan kediler arasındadır. İran kedilerin bakımı konusuna gelecek olursak; özellikle kuru ve kaliteli mamalar tercih edilmelidir.yani biraz paraya kıymanız gerekecek 🙂

Ek olarak, İran kedisinin yaşama alanı için kedi kabı, kum kabı, kaliteli bir kum, tırmalama tahtası gibi malzemeler edinilmelidir.

siyam kedisi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir