Jako Papağanı Özellikleri Bakımı ve Beslenmesi

jako papağanı

Jako Papağanı Hakkında

Papağanlar kuş türleri arasında hem son derece akıllı hem de beslemesi keyifli olan canlı türleridir. Ülkemizde birçok kişi beslemek için papağanları tercih etmektedir. Jako papağanı ülkemizde beslenen önemli papağan türlerinden biridir. Çok akıllı olması hem de evde rahat bir şekilde beslenebilmesi sebebi ile bu türün çok tercih edildiğini ifade edebiliriz. Bu sevimli ve çok akıllı papağanlar hakkında daha fazla bilgi vermek istiyoruz.


Jako Papağanı Hakkında Bilgi

Bilimsel ismi Psittacus erithacus olan Jako papağanı aynı zamanda Afrika gri papağan olarak da bilinmektedir. Bu papağan türünün asıl yaşam alanları Fildişi sahilleri ile güney doğusunda yer alan batı Kenya ve Principe Adaları Bioko olmaktadır. Bu papağan türü birçok önemli özelliği ile diğer papağanlardan ayrılmaktadır. Jako papağanlarının en önemli özellikleri konuşma yetenekleri ve zekâları olmaktadır. Ayrıca hafızaları da diğer papağan türlerinden oldukça iyi durumdadır. Bunların yanı sıra jako papağanlarının birçok önemli özellikleri bulunmaktadır.

jako papağanı
jako papağanı

Jako Papağanının Özellikleri

Papağan türleri arasında öne çıkan jako papağanları özellikleri ile önemli bir yere sahiptir. Bu papağan türünün en önemli özellikleri hakkında sizlere bilgi vermek istiyoruz. Şöyle ki;
Jako papağanlarının ömürleri oldukça uzundur. Ortalama olarak 50 yıl olmaktadır. İyi bakılan ve beslenmesine dikkat edildiğinde ömrü daha da uzamaktadır.

Kendi içinde farklı türlere ayrılmaktadır. Kırmızı kuyruklu olan türünün en popüler olduğunu ifade edebiliriz.
Bu papağanlar oldukça geveze olmaktadır.
İyi eğitildiklerinde 1000 kelimeye kadar öğrenip, konuşabilmektedirler.
Papağanların ağırlıkları 450 ile 550 gram civarında olmaktadır. Kanat açıkları ise 42-52 cm aralığında olmaktadır.
Bu papağanların ayrıca çok iyi taklit yetenekleri bulunmaktadır.Papağanların bazen çığlık attıkları görülmektedir.Bu arada papağanınıza bir isim arıyorsanız papağan isimleri yazımıza göz atın

Jako Papağanlarının Bakımı

Birçok önemli özelliğe sahip olan jako papağanlarının bakımları son derece önemlidir. Bu özel canlıları sahiplenmek isteyen kişilerin bu bakımları bilmesi gerekir. Jako papağanlarının bakımı konusunda bilinmesi gerekenler şöyle olmaktadır;

 • Her hayvanda olduğu gibi jako papağanlarında da temizlik konusu çok önemlidir. Bu canlıların kaldıkları, yedikleri ve içtikleri çok temiz olmalıdır.
 • Papağanlar mutlaka geniş kafeslerde yaşamalıdır. Canlılar geniş alanlara o kadar düşkündür ki sahiplerine alıştıklarında bu kafese bile gerek yoktur.
 • Papağanların düzenli olarak banyo yaptırılması gerekir. Böylece vücutlarında alerjik reaksiyona neden olan tozlar vücuttan atılmaktadır.
 • Papağanlar banyo yaptırılırken suyun sıcaklığına çok dikkat edilmesi gerekir.
  Papağanlarda tırnak kesimi kişiler tarafından yapılmamalıdır. Bu konuda mutlaka veterinerden destek alınmalıdır.
 • Jako papağanlarına verilen su mutlaka dinlendirilmiş, temiz su olmalıdır.
  Kendi doğal ortamında taze meyve yemeğe alışkın olan papağanlara ara ara mutlaka taze dilimlenmiş meyve verilmesi gerekir.
 • Jako papağanlarının bulunduğu ortama da ayrıca dikkat edilmesi gerekir. Kafeslerinin güneşin dik açı ile geldiği alanlara konulmaması gerekir. Ayrıca çok karanlık bir ortama da bırakılmaması gerektiğini söylememiz gerekir. Bu durum papağın strese girmesine neden olmaktadır.
 • Evlerinizde yer alan kabloları kemirme ihtimali olduğu için bu konuda önlem almanız gerekir. Bu konuda tedbir alınmadığında papağanların elektrik çarpması sonucunda öldüğünü ifade edebiliriz
jako papağanının özellikleri
jako papağanının özellikleri

Jako Papağanlarının Beslenmeleri

Jako papağanları ile ilgili olarak merak edilen en önemli detaylardan biri de beslenme konusu olmaktadır. Jako papağanlarının beslenmesi konusunda dikkat edilmesi gereken en önemli nokta temizlik konusu olmaktadır. Temizlik konusuna çok dikkat edilmeli ve mümkün olduğunca suyunun her gün yenilenmesi gerekir.

Öncelikle hem yiyeceklerin hem de içeceklerin temiz olması gerekir. Hayvana kesinlikle bayat veya bozuk bir yiyecek verilmemelidir. Papağanlara eğer musluk suyu verilecek ise mutlaka bu suyun önceden bekletilmesi gerekir.

Papağanların beslenme düzenlerinde haşlanmış patates, katı yumurta, yulaf, buğday, sütlü ekmek, mısır ve tuzsuz ay çekirdeği, peynir ve fındık gibi ürünler yer almaktadır. Bu beslenme düzeninde yer almaması gereken gıdalarda vardır. Marul ve maydanoz gibi besinler hayvanların ishal olmasına neden olduğu için beslenme düzeninde yer almamalıdır.

Beslenme düzeninde papağanlar için üretilen içinde çeşitli vitaminlerin yer aldığı yemlerde eklenebilmektedir. Yemler satın alınırken mutlaka iyi markalar tercih edilmelidir.

Jako Papağanlarının Eğitimleri

Jako papağanları doğru eğitimle oldukça fazla kelime öğrenen ve oldukça zeki olan canlılardır. Bu canlıların eğitimi çok önemlidir. Jako papağanı eğitilirken öncelikle ödül sisteminin kullanılması gerektiğini ifade edebiliriz. Bağırarak veya canlıyı cezalandırarak asla eğitemezsiniz.

Sevgi göstererek ve tamamen onunla iyi ilgilenerek eğitebilirsiniz. Bağırma ve ceza yöntemi hayvanda stres meydana getirmektedir. Kuş türlerinde stres oldukça tehlikeli hatta ölümcül olmaktadır. Canlı size alıştığında eğitimi de çok daha kolay olacaktır.

Papağanın öğrenmesini istediğiniz kelimeyi sürekli olarak tekrarlamanız gerekir. Jako papağanları ilgiyi oldukça severler ve onlar ile sürekli ilgilenmeniz onların çok hoşuna gider. Sahibine yakınlık duydukça da eğitilmesi çok daha kolay bir hale gelir. Hayvanların ürkütülmemesi ve korkutulmaması gerekir.Konuşan papağan türleri ni merak ediyorsanız diğer sayfamıza ışınlanabilirsiniz 🙂

Jako Papağanlarının Yaşam Ortamı

Jako papağanları ile ilgili olarak pek bilinmeyen ve önem verilmeyen konu canlıların yaşam alanları olmaktadır. Canlının uzun ömürlü olması için uygun yaşam ortamlarının sağlanması gerekir. Öncelikle hayvan kesinlikte tamamen karanlık olan bir ortamda tutulmamalıdır.

Karanlık canlının strese girmesine neden olmaktadır. Karanlık gibi aynı şekilde direkt olarak güneş ışınlarına da maruz bırakılmamalıdır. Genel olarak ortamın ısısı normal derecede olmalıdır.

Kafes konusu ise yine dikkat edilmesi gereken bir konudur. Kafesler mutlaka büyük ve geniş olmalıdır. Papağanlar genel olarak büyük ve geniş alanları sevmektedir. Çok dar alanlar onların sağlığını olumsuz etkilemektedir. Ayrıca kafesler sık sık temizlenmelidir.

Jako papağanları genel olarak temiz ortamları sevmektedir. Kafeste ayrıca ziller ve aynalar bulundurulmaktadır. Bu tip oyuncaklar ve aksesuarlar papağanları neşelendirecek ve keyiflerinin yerine gelmesini sağlayacaktır.

jako papağanının bakımı
jako papağanının bakımı

Jako Papağanları Strese Girer Mi?

Kuşlar ile ilgili olarak bilinmesi ve üzerinde durulması gereken en önemli konu stres olmaktadır. Bu canlılar strese girdiklerinde hasta olabilir hatta ölebilirler. Bu yüzden de hayvanı strese sokacak her türlü konuda dikkatli olunması gerekir. Bunların başında daha önce de dediğimiz gibi yaşam ortamları gelmektedir. Jaka papağanları stres olduklarında birçok farklı reaksiyon gösterebilirler. Bu reaksiyonları takip ederek sizlerde hayvanın stresli olup olmadığını anlayabilirsiniz.

Bu reaksiyonlar şöyle olmaktadır;
Bu dönemlerde tüy dökme sorunlarında artış gözlemlenir.
Ayrıca bu dönemde normalden daha az yemek yerler.
Papağanın bu dönemde kuyrukları normale çok daha düşük olmaktadır.
Hayvan sürekli olarak bir köşede beklemekte ve genel olarak sessiz olmaktadır.

Yukarıda belirttiğimiz durumlar gözlemlendiğinde hayvanın mutlaka veterinere götürülmesi gerekir. Stres hayvan için çok tehlikeli bir durum olmaktadır.

Jako Papağanı Nasıl Alınır?

Jako papağanı beslemesi ve bakılması en keyifli canlıların başında gelir. Bu canlının nereden alınacağı konusu da bu yüzden oldukça merak edilmektedir. Bu papağanı temin etmek isteyenlerin yapması gereken petshoplara başvurmaktır. Bu alanlardan kolaylıkla temin edilebildiğini ifade edebiliriz. Jako papağanı genel olarak son derece akıllı ve eğitilmesi kolay canlılar olmaktadır.

Bu nedenle de beslenmesi ve eğitilmesi oldukça keyifli olmaktadır. Genel olarak papağın özellikleri, beslenme düzeni ve eğitimi hakkında sizlere detaylı bilgi vermeye çalıştık.Ayrıca sultan papağanı hakkında bilgi almak isterseniz diğer sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

One thought on “Jako Papağanı Özellikleri Bakımı ve Beslenmesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir