Kediler Kaç Yıl Yaşar. Kedilerin Yaşam Süresi Ne Kadardır.

kediler kaç yıl yaşar

Kediler kaç yıl yaşar hiç merak etmiş miydiniz? Bir kedinin ortalama ömrü ne kadardır? Peki, bilinen en uzun yaşamış kedi olan Creme Puff’un 38 yıl yaşamış olduğunu biliyor muydunuz? Binlerce yıldır insanoğlunun en yakın arkadaşlarından birisi olmayı başaran, ev hayatına uyum sağlamış canlılardan birisi olan kediler; bazı standartlar oluştuğunda daha uzun yaşayabilmektedir.

Kedilerin ortalama yaşam süresi 12 ila 18 yıl arasındadır. Fakat; bu yaşam süresi kedinin cinsi ve yaşam standartlarına göre farklılık gösterebilmektedir. Sokaklarda yaşamını sürdüren birçok kedinin ortalama yaşam ömrü bu sürenin çok daha altında olabilmekte. Sokakta yaşamını sürdüren kediler evde belirli bir düzene sahip kedilerin neredeyse 3’te 1’i kadar yaşayabilmektedir.

  • Kedilerin yaşamının ilk 2 yılı bir insan için ortalama 25 yıla denk gelmektedir.
  • Yetişkin bir kedi için ise geçecek 1 yıl ortalama 4 insan yılına eşittir.
kediler kaç yıl yaşar
kediler kaç yıl yaşar

Bilinen, popüler kedi türleri için ortalama yaşam sürelerini gösteren bir tablo hazırladık. Sevimli dostlarımızın ortalama yaşam sürelerinin kaç yıl olduğunu merak ediyorsanız tablomuzu inceleyebilirsiniz. Peki, kediler kaç yıl yaşar?

Kedi TürüOrtalama Yaşam Süresi
Scottish Fold12 – 17 yıl
British Shorthair12 – 17 yıl
Chinchilla Kedisi14 – 16 yıl
Van Kedisi12 – 17 yıl
Ankara Kedisi12 – 18 yıl
Exotic Shorthair8 – 15 yıl
Sfenks Kedisi12 – 17 yıl
Maine Coon12 – 17 yıl
American Bobtail14 – 16 yıl

Ev ortamında yaşamını sürdüren veya sokakta yaşayan kedilerin yaşam sürelerini etkileyen bazı faktörler bulunmaktadır. Kediler, görmüş oldukları ilgi ve bakıma bağlı olarak standart yaşam sürelerinin çok daha üzerinde hayatlarını sürdürebilmektedir. Peki, kedilerin ömrünü uzatmak için neler yapılabilir?

Tanımak: Kendinizi tanımanız, onun sergilemiş olduğu tavırları anlayabilmek genel sağlık durumu hakkında ihtiyaç duyduğunuz birçok bilgiyi sizinle paylaşacaktır. Kedinizde fark edeceğiniz ufak bir farklılık, tavır değişikliği karşı karşıya olduğu sağlık sorununu erkenden fark ederek önlemenizi sağlayacaktır.

kedilerin yaşam süresi
kedilerin yaşam süresi

Kontroller: Kedinizin sağlıklı bir şekilde yaşamını sürdürebilmesi için olması gereken bazı aşılar bulunmaktadır. Bu nedenle rutin olarak veteriner kontrollerine gitmeli, aşılarını aksatmamalısınız.

Beslenme: Sevimli dostumuzun beslenmesini yaşına uygun olacak şekilde dikkat etmelisiniz. Bu konuda rutin kontrollerinizde veterinerinize danışarak bilgi alabilirsiniz.

Kilo Kontrol – Obezite: Kedinizin yaşam süresini doğrudan etkileyecek konulardan birisi de “yanlış beslenme” sonucunda karşı karşıya kalınan kilo problemidir. Kedinizin sağlıklı bir yaşam sürebilmesi için ideal kilosunda olması çok önemlidir. Bu yalnızca yüksek kilo olarak düşünülmemelidir, kediniz olması gerekenden zayıfta olmamalıdır.

Egzersiz – Spor: Çok fazla olmasa da kedilerinde belirli bir egzersize ihtiyaçları var. Onunla gün içerisinde sevdiği oyunları oynamak ihtiyacı olan rutin egzersizi yerine getirmesi için yeterli olacaktır.

Sevgi: Kedinizin yaşamını doğrudan etkileyecek bir diğer kriter ise ona vermiş olduğunuz sevgidir. Duygusal olarak kendini iyi hisseden ve mutlu olan kediniz psikolojik olarak daha sağlıklı olacaktır. Bu durum genel sağlığı üzerinde etkili olacaktır.

Umuyoruz ki sevimli dostumuz uzun yıllarca sizlere arkadaşlık eder ve mutlu bir yaşam sürer. Kediler kaç yıl yaşar merak edenler için hazırladığımız bu yazıya ilave olarak tıpkı insanlarda olduğu gibi ortalama yaşam süresini etkileyen bazı konulara değindik. Bunlara dikkat edilmesi halinde kediniz daha uzun ve sağlıklı bir yaşam geçirecektir.

Amerikan Kedisi Shorthair Cinsi ve Özellikleri

One thought on “Kediler Kaç Yıl Yaşar. Kedilerin Yaşam Süresi Ne Kadardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir