Kediler Neden Çok Uyur ve gerçekten kaç saate ihtiyaçları vardır.

Kediler Neden uykucudur.

Kediler neden çok uyur :Eğer uyumak Olimpik bir spor olsaydı, kediniz muhtemelen eve altın madalyayı getirirdi. Onlar kesinlikle uzman uykuculardır. İster gündüz ister gecenin ortasında olsun, yavru kediler her zaman bir kedi yakalamaya hazırlar.


Bununla birlikte, kedinizin uykusunda özel bir şey olmadığını varsayıyor olsanız da, kedinizin davranışının anormal olduğundan endişelenmeye başlamanız durumunda, kediler ve kestirmeleri hakkında bilmeniz gereken birçok ilginç gerçek vardır.

Tıpkı insanlar gibi, kediler de ihtiyaç duydukları uyku miktarına göre değişir. Her durumda yaş, sağlık, ruh hali ve daha fazlasına bağlı olacaktır.
Gerçekten de ne kadar uyuyacaklarının yanı sıra, ne kadar uyuyacaklarını merak ediyorsanız, o zaman okumaya devam edin.

kediler neden çok uyur
kediler neden çok uyur

Kediler Ne Kadar Uyuyor?

Kediler günde ortalama 15 saat uyurlar. Ancak, 24 saatlik bir süre içinde 20 saat kadar uyuyabilirler.

Genel olarak, kediler gece boyunca en aktif olduklarından gündüz uykularının çoğunu yaparlar. Bunun neden olduğunu merak ettiyseniz, cevap fizyolojisinde yatar.

Kediler doğal avcı oldukları için, beyinleri ve vücutları, çoğunlukla mükemmel görme yeteneklerinin, tespit edilmeden kalarak avlanmalarına yardımcı olabileceği, çoğunlukla geceleri avlanmalarını sağlamak için yapılır.

Evcilleştirilmemize rağmen, yavru kedilerimiz hala aslanlar ve kaplanlar gibi vahşi kedilerde bulunan birçok davranış sergilemektedir. Avlanma avı çok fazla enerji harcadığı için, kediler mümkün olduğunca uyurlar, bu yüzden avlarına sıçramak için ihtiyaç duydukları enerjiye sahip olurlar, sadece bir oyuncak veya lastik top olsalar bile.

kediler ve uyku

Kediler Gerçekten Ne Kadar Uyuyabilir?

Kediler neden çok uyur genellikle iyi bir sebepten dolayı günün çoğunu uyurlar. Yukarıda belirtildiği gibi, biyolojik olarak bunu yapmak için programlanmışlardır.

Kediniz günde 15 saat uyuyorsa, günde 15 saate ihtiyacı olduğunu güvenli bir şekilde varsayabilirsiniz.

Eğer aniden normalden daha fazla uyuduğu için endişeleniyorsanız veya gerçekten uyanıkken uyuşuk olduğu için endişeleniyorsanız, bu başka bir şey. Böyle bir şey sizi rahatsız ediyorsa, kesinlikle veterinerinizle konuşmayı geciktirmeyin.

Yine de kediler uyudukları miktarda döngüden geçerler.

Yavru kediler gibi, muhtemelen günün çoğu zamanı uyurlar. “Ergen” yıllarındayken, aniden günün her saatinde (ve gecenin) evlerinde zıplamalarını sağlayan tuhaf uyku alışkanlıkları geliştirebilirler.

Bir yetişkin olarak, güne ve kediye bağlı olarak 12 ila 20 saat arasında herhangi bir yerde (alışkanlık oluşturmanıza yardımcı olabilir) oldukça düzenli bir program beklersiniz.

Yaşlılar daha fazla sorun yaşayabilir ve yavaşlamaya başlayabilir, bu nedenle uyku ihtiyaçlarının bu ölçeğin en üstüne düştüğünü görmeyi beklersiniz.

kedilerde uyku
kedilerde uyku

Bir Kedi Her Zaman Derin Uykuda mı?

Kedinizin daima uykuda olduğunu düşünüyorsanız, tekrar düşünün. Ne de olsa, buna “catnap” dedikleri bir sebep var.

Araştırmacılara göre, bir kedinin uykusunun sadece yüzde 25’i gerçekte derin uyku iken, diğer yüzde 75’i hafifçe erteliyor.

Bol bol dinlenirken, çabuk uyanmak için hala yeterince uyanıktırlar. Bir kez daha, bu onların ilkel içgüdülerinden geliyor.

Kedinizin sadece erteleme olup olmadığını anlamak için gözlerinin biraz açık olup olmadığına bakın ve ayrıca kulaklarına bakın. Kulakları seğiriyorsa ve seslere doğru dönüyorsa, kediniz herhangi bir anda canlanabilir.

Kediler Rüya Görüyor mu?

Önemli olan kedinizle yatakta olursanız ve horlamanızla uyanırsanız, mutlaka yatakta diğer insanı suçlamayın. Muhtemelen, tüylü kedi suçlu taraf olabilir.

Kedilere gelince, horlama, solunum yolları yumuşak damak yakınındaki deriden tıkandığında olur. Ama endişelenme, çünkü bu genellikle ciddi bir şey değildir.

Tüm kediler şimdi ve sonra horlamaya eğilimli olsalar da, çoğunlukla Pers ve Himalaya kedileri dahil olmak üzere kısa burunlu ırklarda görülür.

Horlamalarının yanı sıra, kediler aynı zamanda rüya görüyor olabilir. Tıpkı insanlar gibi, kediler de iyi rüyalar görebilir veya kötü rüyalar görebilir. Kedinizin bıyıklarının seğirdiğini veya pençelerinin yürüyor gibi hareket ettiğini fark ederseniz, büyük olasılıkla bir rüyanın ortasındalar.

kediler neden çok uyur
kedilerin uyku düzeni

Bir kediyi daha az uykuya çeken nedir?

Kediler çok uyarlanabilir canlılar olduklarından, daha az uyumak için programlarını ayarlamada uzmanlar.

Örneğin, bir kedi daha yüksek miktarlarda doğal veya yapay ışığa maruz kalırsa, diğer kedilerden daha az uyuyacaktır.

Sahipleri tarafından oyun oynama ve diğer stimülasyon yoluyla aktif tutulan kediler genel olarak biraz daha az uyuyabilir.

Kedinize daha önce yediğiniz yiyeceğin miktarını daha az beslemeye karar verirseniz, daha sık uyanık olmaları için hazırlıklı olun. Ancak, bunu yapmak aynı zamanda uykularını daha da parçalanmış hale getirir, bu yüzden yiyeceklerini kesmeden önce dikkatlice düşünün.

Ya Kedim’in Uyku Alışkanlıkları değişirse?

Kediler neden çok uyur uyku alışkanlıklarında ani değişiklikler fark etmeye başlarsanız, veteriner hekiminiz tarafından kontrol edilmeleri iyi bir fikir olabilir.

Örneğin, öncekinden çok daha az uyumaya başlarlarsa, acı çektiklerini, mide-bağırsak sorunları yaşadıklarını veya hatta depresyonda olduklarını gösterebilirler.

Bununla birlikte, kediniz çöp kutusunu değiştirdikten sonra yeni kedi kumu içinde yatmaya başlarsa, endişelenmeyin. Araştırmacılar tarafından bilinmeyen nedenlerden ötürü, yavru kedilerin ayaklarının altındakini taze çöp hissi gibi görüyor.

Bazı insanlar kedilerin uyku alışkanlıklarından dolayı biraz tembel olduklarını düşünebilirken, onları en iyi bilenler ise tembel olmaktan başka bir şey olduklarını fark eder – sadece yavaşlama ve ürperme konusunda uzmanlardır.

Kediler hakkında daha fazla bilgi için tıklayınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir