Kediler Neden Mırlar İşte Kedilerin Mırlama Nedenleri

Kediler Neden Mırlar

Kediler neden mırlar :Kedilerin mırıldandığını kabul etmek kolaydır, çünkü onlar mutlu kedilerdir.Kediler genellikle yavrusuyla ilgilendiğinde veya sahibi tarafından beslenirken ve okşanırken mırıldarlar.

Bununla birlikte, kediler korktukları zaman veya veteriner ziyareti sırasında kendilerini tehdit altında hissettiklerinde de hıırlarlar.

kediler neden mırlar

“İnsanlar mutlu olduklarında gülümserler, bu yüzden belki de mırıltı eğlenceli bir jest olabilir kediler için.

Bir kedinin mırrağı beyninde başlar. Tekrarlayan bir sinir osilatörü, laringeal kaslara mesajlar göndererek saniyede 25-150 titreşim hızında titremelerine neden olur. Bu, kedi nefes alıp verdiğinde ses çıkarır ve bir mırrağa neden olur.

Fakat bütün kediler mırıldanmaz.Bazı vahşi kediler ve akrabaları, genleri ve melezleri hatta sırtlanlar, rakunlar ve kobaylar mırlamayabilir.

mırlamayan kediler kükreyemez ve kükreyen kediler de mırıldanmaz, çünkü kükreyen kedilerin gırtlaklarını çevreleyen yapılar kaplamaya izin verecek kadar katı değildir.

Kükreyen Kediler

Kükreyen kediler, Bu kediler avlarını yakalamak için etrafta dolanırlar, bu yüzden gururunu ve topraklarını korumak için kükremelerini geliştirirler.

Öte yandan, sıradan kediler daha küçüktür ve av için birbirleriyle rekabet etmek zorunda değillerdir. Bölgeyi işaretlemek için koklayarak ilerlerler ve iletişim kurmak için geniş kapsamlı bir yola ihtiyaç duymazlar.

Kediler neden mırlar,kediniz sizinle iletişim kurmaya da hazır olabilir. Sussex Üniversitesi’ndeki araştırmacılara göre, evcil kediler, besleyici içgüdülerine hitap ederken, insanları rahatsız eden mırıltıları içinde inatçı bir çığlığı gizleyebilirler.

kediler neden mırlar
kediler neden mırlar

Mırıldama Frekansı

Ekip, 10 kedinin mırıltılarının ses spektrumunu inceledi ve normal mırıltıların alt frekanslarında gömülü olan 220 ila 520 hertz frekans aralığında olağandışı bir tepe buldu. Bebeklerin çığlıkları, 300 ila 600 hertz arasında benzer bir frekans aralığına sahiptir.

Kedilerin mırıltıları basitçe iletişim kurmanın bir yoludur. Biyoakustik araştırmacısı Elizabeth von Muggenthaler gibi bilim adamları, kedilerin de kendilerini iyileştirmek için hazırlandıklarına inanıyorlar.

Dakikada 24-140 titreşim arasındaki frekansların kemik büyümesi, ağrı kesici ve yara iyileşmesi için tedavi edici olduğunu söylüyor.

Yerli kediler, ocelotlar, çitalar ve pumalar da dahil olmak üzere çeşitli kedi mürverileri kaydetti ve hayvanların muşlarının hepsinin kemik rejenerasyon aralığına uyduğunu keşfetti.

Kemikleri tamir etmenin yanı sıra, çapaktan kaynaklanan titreşimler dizisinin kasları ve tendonları onarabildiğine, nefes almayı kolaylaştırdığına ve ağrı ve şişliği azalttığına dair kanıtlar var.

kediler neden mırlar
kedilerin mırlama nedenleri

mırıltı sadece kediler için iyi değildir – aynı zamanda kedi sahipleri için de sağlıklıdır. Araştırmalar, kedilerin stresi azaltmak ve kan basıncını diğer evcil hayvanlara göre düşürmek için daha iyi olduğunu göstermektedir.

Aslında, University of Minnesota Stroke Center’da yapılan 10 yıllık bir çalışma, kedi sahiplerinin kalp krizi geçirme ihtimalinin kedi olmayan sahiplere göre yüzde 40 daha az olduğunu ve bunun da mırıldanmanın rol oynayabileceğini buldu.

Kediler Neden Ot Yer ?

Kediler ve İnsanlar

Kediler neden mırlar İnsan Hayvan Etkileşimi Araştırma Merkezi direktörü Dr. Rebecca Johnson WebMD’ye, “Mırıldama, insanların barışçılığa ve sakinliklere atfettiği işitsel bir teşviktir.” Dedi. “Bu bize yaptıklarımız için olumlu bir destek veriyor ve kedilerimizle etkileşime girdiğimizde tüm rahatlama etkisine katkıda bulunabilir.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir