Kediler Soğukta Üşür mü ?

Kediler soğukta üşür mü
kediler soğukta üşür mü

Kediler Soğukta Üşür mü?

Kediler soğukta üşür mü Kediler, siz ve ben kadar soğuk’u hissedebilirler.

Kedilerin vücuduna her dokunuşumuzda sıcak ve güvende hissediyorlar, ama bizim gibi kış havasını mı hissediyorlar veya hiç üşüyorlar mı? Cevaplar evet ve evet.

Bir kedinin okşandığı zaman kendini güzel ve sıcak hissetmesinin nedenlerinden biri, kedilerin normal vücut sıcaklıklarının bir insandan iki derece daha yüksek olmasıdır.

Ancak bu daha sıcak olan doğal sıcaklık, kedilerin soğuğa karşı çok uzak olduğu anlamına gelmez.

Kediler Yazın Üşür mü

kediler soğukta üşür mü Yazın zirvesinde bile, verandada güneş ışığı yaması ya da pencereden ışık hüzmesi içinde yatan kedileri göreceksiniz ve kış aylarında daima ateşin önünde kıvrımlı bir kıvrılmış kedi bulacaksınız.

Kediler, iç mekanlarda veya dış mekanlarda da kendilerini sıcak hissetmeyi severler.

İlk olarak, kediler, yüzleri etrafında, yeni doğmuş yavru kedilerin gözlerini açmadan önce bile annenin yerini belirleyip beslemelerini sağlayan sıcaklık reseptörleri ile doğarlar.

Büyüdükçe, bu reseptörler daha hassas hale gelir ve önceden programlanmış doğal sıcaklığı ısınma dürtüsü her gün içgüdü olur.

İkinci sebep, kedilerin bizden daha fazla ısıya tolerans göstermelerinde daha iyi olmalarıdır;

Bu nedenle gün ışığına veya açık ateşin yanına koymak bizim için olduğu kadar rahatsız edici değildir.

Ancak, ısıya dayanıklı görünmelerine rağmen, kediler soğuğa dayanıklı değildir.

Kediler balkonda üşür mü
kediler balkonda üşür mü

Kediler Soğukta üşümesinin Nedeni

Birçok hayvan gibi, kediler de soğuk havalar geçtikten sonra dökecekleri kışlık palto yetiştirme yeteneğine sahiptir, ancak bu tek başına bir kışın sıcak tutmak için yeterli değildir

. İç mekan kedileri bile soğuk algınlığı hisseder, özellikle ev sahipleri evdeyken ve ısıtma sistemi kapalıyken ve tabii ki dış mekan kedileri havadaki buzlu üşümeyi hissettiği gibi.

Açık Isıtmalı Kedi evi, evcil hayvanınız için rahat bir mekandır. İnsanlar gibi bazı kediler soğuk algınlığını diğerlerinden daha fazla hisseder, özellikle yaşlı kediler, çok genç kediler veya hastalıktan muzdarip kediler.

Şiddetli rüzgarlar veya yağmur ve kar da bir kediyi daha soğuk tutacaktır, çünkü bu koşullarda kürkünde sıkışan sıcaklığı koruyamaz.Kedileri kışın sıcak tutmanın en kolay yolu, güvenli bir şekilde iç mekanlarda tutmaktır.Rüzgârdan ve yağmurdan korumaktır.

Ancak, gün boyunca evin dışındaysanız ve ısıtmayı kalıcı olarak tutmak için para harcamak istemiyorsanız, belki bir Isıtmalı Kedi Yatağı almanız akıllıca olacaktır.

Enerji tasarruflu ve kullanımı ucuz, ısıtılmış bir kedi yatağı siz uzaktayken kedinizi sıcak tutacaktır ve ısıtılmış yatağında mutlu olursa, mobilyaların geri kalan kısmına tırmanması düşük bir ihtimal olacaktır.

Isıtmalı yatak Eşiği pencerenin diğer tarafında hava ne kadar soğuk olursa olsun kedinizi sıcak tutar.


kediler soğukta üşür mü ? Kendiniz dışarıdan bir kedi ise ve kışın bu şekilde kalmasını istiyorsanız

Açık Isıtmalı ev yatağı rüzgar ve kar’ı koyda tutar ve kedinizin ihtiyaç duyulduğunda ısınırken harika dış mekanın keyfini çıkarmasını sağlar.

Bir başka harika fikir, bir pencere eşiğine takılan Isıtmalı yatak Eşiğidir, böylece bir iç mekan kedisi dışarıyı izlemeye devam eder.

Kedi eşiği ayrıca, ısıtıcı kaldırıldıktan sonra yılın geri kalanında normal bir kedi penceresi olarak da kullanılabilir.

En Güzel Kedi isimleri

4 thoughts on “Kediler Soğukta Üşür mü ?

  1. Merhaba, 2 aylık yavru bir kedi sahiplendik, kuru mama yiyor ve kum alışkanlığı da var. Yemek yiyip sonra uyumaya kucağımıza bile geliyor 🙂 Geceleri uyur vaziyette salonda polar battaniyenin üstünde bırakıyoruz ama sabah kalktığımızda koltuğun arkasında uyut vaziyette buluyoruz. Annesinden ve kardeşlerinden ayrılalı 3 gün oldu :/ Ama tam bir oyuncu, eve de çabuk alıştı. Oda kapılarını açık bırakıyoruz isterse geca yanımıza gelsin diye ama gelmiyor. Gece tek kaldığında korktuğu için korkuyor olabilir mi? Ya da üşüyor olabilir mi daha yavru olduğu için? Yanımıza almalı mıyız ilk birkaç ay acaba?

    1. merhaba kediniz yalnız kalınca korktuğu için koltuğun arkasıda uyuyor.kediniz biraz büyüyene kadar kulübe tarzı bişey alın veya bir kutunun içindede uyuyabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir