Kedilerde Kene Isırması ve Belirtileri

kedilerde kene

Kedilerde  Kene  

Birçok tehlikeli haşeratın olduğu gibi hayvanların da baş düşmanı kenedir. Kedilerde kene her zaman çalı ve park alanlarında olmakla beraber aynı zamanda orman ve yeşilliğin bulunduğu her alanda üreyerek kedilerin vücuduna gelmesi oldukça yüksek bir ihtimal olarak görülmelidir.

Bu sebeple de kedi sahiplerinin ve birçok hayvan severin dikkat etmesi gerekir.  

Kene hem tehlikeli hem de hayvanlara ve insanlara  zarar verecek bir böcek türüdür. Ekosisteme faydası diğer canlılar gibi elbette bulunur.

Fakat zararı da canlıları etkileyecek ve hayati bir durum oluşturacak kadar fazladır. Baş kısmı oldukça küçük olarak görünen kene, vücudu ise başına oranla daha büyüktür.

Bu sebeple de başını deri altına rahatça sokabilir. Deri altına başını soktuğu sırada ani bir hareketle çekilmemesi önemlidir.  

Çünkü başları küçük olduğu için, deri altında kalma ihtimali de bu sebeple kopma ihtimalini yaratmaktadır. Başlarında meydana gelen kopma ve deri altında kalma durumunda da zehirleyerek ölüme sebebiyet verir.

Kedilerde daha az görülmekle beraber, kırsal alanda olduğu kadar şehir ortamında da en fazla görülen parazitlerden biridir.  

Kene Çeşitleri 

Kene çeşitleri üç farklı formda olmakla beraber, her biri canlılar için sakıncalı türleri mevcuttur. 900 çeşidi mevcuttur.

Köpeklerde en fazla görülen parazitlerden biridir, fakat kedilerde daha az görülmektedir. Hem kedi hem de köpeklerde bulunan türleri farklıdır. Kedilerde  kene  çeşitleri dağılımlarına  göre aşağıda verilmiştir.  

Türkiye’de Mevcut Olan Kedi Kene Çeşitleri 

 • Ixodes ricinus 
 • Heamaphysalis sulcata 
 • Rhipicephalus sanguineus 

Türkiye’de Mevcut Olan Köpek Kene Çeşitleri  

 • Ixodes ricinus  
 • Rhipicephalus sanguinesus 
 • Dermacentor marginatus 
 • Heamaphysalis punctata 
 • Argas reflexus 

  Yukarıda verilen kene türleri Türkiye’de hem kedilerde hem de köpeklerde sık görülen türleri verilmiştir. İki türde de görülen kene türleri de mevcuttur.

Birçok parazit türü arasında en çok gözükenlerden biri de kene olmakla beraber, tehlikeli parazit türü olduğu da bilinmektedir. Birçok hayvanda görülme olasılığı yüksektir.

Yeşillik arasında yaşayan ve bu alanlarda birçok canlıya, insan dahil olmakla beraber geçebilen bir parazittir türüdür. Bu sebeple de tedavi aşaması ve ölüm tehlikesi yaşatması açısından zorlu bir süreç yaşatır.  

kedilerde kene
kedilerde kene

Kedilerde Kene Isırması ve Tedavisi

Her zaman birçok canlının karşı karşıya kaldığı kedilerde kene ısırması ve tedavi biçimi oldukça zorlu bir süreci beraberinde getirir. Doktorlar için de kene tarafından ısırılan  canlılar için de oldukça zorlu bir süreci kapsar.

Her zaman ilk bahar itibari ile tehlike türü artarak istila oranı yükselir. Evcil hayvanlarda da iç dış parazit yapılma sebebi de budur. Kene spreyi ve şampuanı oldukça etkilidir.  

Keneler birçok hastalığın taşıyıcılığını sağladıkları gibi aynı zamanda insanlara ve hayvanlara geçişini de sağlar. Bu sebeple de kene ısırmasından itibaren 48 saat içerisinde hastalıkların geçmesi için yeterli bir süredir.

Birçok hastalığı yayabilecek olmasından dolayı dikkat edilmesi gereken parazitlerdendir.  

Tüysüz Kedi Cinsleri ve Özellikleri

Keneler Tarafından Bulaşan Hastalıklar 

Türkiye’de ve dünyada her ülkede yaygın bir parazit olarak bilinen kene, kedilerde de bulunmaktadır.

Çok az görülmekle beraber, birçok canlı için tehdit oluşturacak kadar dikkat edilmesi gereken bir parazittir. Keneler tarafından bulaşan  hastalıklar ise aşağıda verilmiştir; 

 • Anaplasmosis 
 • Hepatozoonosis 
 • Ehrlichiosis hastalığı 
 • Babesiosis hastalığı 
 • Lyme Hastalığı 

yukarıda verilen hastalıklar sadece bazıları olmakla beraber, tedavi süreçleri ile birlikte ciddi rahatsızlıklardır. Bu sebeple de en çok dikkat edilmesi gereken böcek ısırması olarak görülebilir.

Aynı zamanda belirtilen rahatsızlıklar birçok bulgu ile beraber görülerek, herhangi bir belirti durumunda veteriner hekime gidilmesi oldukça önemlidir. Kedilerde görülme sıklığı köpeklere göre daha az olması ile beraber kedilerde kene görülmesi durumunda kedi sahiplerinin çıkarmak için uğraşmamaları gerekir.

Çünkü başı gövdesine oranla küçük olan kene, vücuttan ayrılması ile beraber kana karışarak öldürücü etkisini gösterebilir.

Bu sebeple de en önemli noktalardan biri de hiçbir müdahalede bulunmadan sadece veteriner hekime kısa sürede götürülmesi ve veterinerin müdahalede bulunması önemlidir. 

Kediler

Kedi Hastalıkları ve Belirtileri 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir