Köpekler Adet Olur mu ? Regl Belirtileri

köpekler adet olur mu

Köpekler Adet Olur mu ? Kızgınlık Döneminde Nelere Dikkat Edilmeli?

Köpekler adet olur mu ? Son zamanlarda bir köpek sahiplenmeyi düşünüyorsanız ve ailenize bir erkek mi yoksa dişi bir köpek mi ekleyeceğinizi tartıyorsanız, dişi köpeklerin regl olup olmadığını merak ediyor olabilirsiniz.

Dişi bir köpek kızgınlık dönemindeyken (östrus olarak adlandırılır), vulvasından kanlı bir akıntıya sahip olur; bu, insandaki regl veya adet kanamasına benzer. Ama benzerliklerin bittiği yer burası. İnsanlar ortalama 28 günde bir adet döngüsü yaşarken, köpeklerin kızgınlık döngüsü altı ay veya daha fazladır.

Köpekler regl olur mu? Sorusunun ayrıntılı cevabı hakkında bilmeniz gereken her şey burada.

Köpekler Adet Olur mu?

Dişi köpeklerin çoğu, genellikle altı aylıkken gerçekleşen ergenliğe ulaştıklarında ilk adetlerini görürler. Dişi köpeklerin “kızgınlık” ​​olduğu zaman olarak adlandırılan ve yaygın olarak duymuş olabileceğiniz bir dönemleri vardır.

Bir dişi köpeğin kızgınlık döngüsü sırasında, köpeğin östrojen seviyeleri yükselir ve düşer, bu da yumurtalıkların yumurta bırakmasına neden olur. Her kızgınlık döngüsü normalde yaklaşık üç hafta sürer.

Bazı durumlarda, daha büyük köpeklerin, altı aydan çok daha büyük olana kadar kızgınlık dönemlerine ulaşamayacağı unutulmamalıdır. Veterineriniz, dişi köpeğinizin dönemlerinin sıklığı hakkında size tavsiyede bulunabilir.

köpekler adet olur mu
köpekler adet olur mu

köpekler ne yer

Köpeklerde Regl Sırasında Ne Olur?

Dişi bir köpek adet gördüğünde, fark edebileceğiniz birtakım işaretler vardır.

En yaygın belirtilerden bazıları şunlardır:

  • Kan deşarjı
  • Normalden daha sık idrara çıkma
  • Erkek köpeklere daha fazla ilgi göstermek
  • Normalden daha gergin görünmek

Dişi Köpeğin Adet Dönemi Olduğunda Ne Yapmalı?

Dişi bir köpek adet gördüğünde, kanlı akıntıyı temizlemek zorunda kalabilirsiniz. Bunu aşmanın bir yolu, köpek bezleri satın almaktır. Köpek bezleri hem yeniden kullanılabilir hem de tek kullanımlık biçimlerde bulunabilir.

Ayrıca, dişi bir köpek adet gördüğünde, onunla daha fazla zaman ve ilgi harcamak yardımcı olabilir. Bu, özellikle dişi köpeğiniz adet döneminde ekstra gergin veya ürkek görünüyorsa etkili olabilir.

Köpeğinizin kısırlaştırılmasını veterinerinizle konuşmalısınız. Bu, köpeğinizi sadece istenmeyen gebeliklerden korumakla kalmaz, aynı zamanda ısı döngüsünü ve periyotları da durdurur.

Köpekler Adet Olur mu? Regl Olduğunu Nasıl Anlarsınız?

Köpeğiniz kızgınlık dönemindeyken hem fiziksel hem de davranışsal belirtiler gösterir. Örneğin, genellikle normalden daha fazla idrar yapar ve kanlı bir akıntı ve şişmiş vulva olur.

Köpeğiniz ayrıca gergin, dikkati dağılmış görünebilir ve erkek köpeklere karşı daha ilgili olabilir. Arkasını kaldırmak ve kuyruğunu bir tarafa çevirmek gibi ‘işaretleme’ adı verilen cinsel temas başlatabilir. Köpeğiniz, regl döngü bitene kadar muhtemelen erkek köpeklerle aktif olarak ilgilenecektir.

Köpeklerde kızgınlık döngüsü yaklaşık üç hafta sürer. Akıntı açık kan olarak başlar ve daha sonra yavaş yavaş açık pembemsi bir renge dönüşür.

Yeniden Kullanılabilir Köpek Bezlerini Köpeklerde Regl Dönemi için Kullanın

Köpekler adet olur mu? Sorusunun cevabını aldıysanız, Adet olurken neler yapmadınız gerektiğini de bilmelisiniz. Yeniden kullanılabilir bebek bezleri, ekonomik veya çevreye duyarlı köpek sahipleri için idealdir. 

Birden fazla kat ile emici olmalarına rağmen yıkanabilirler. Bu yeniden kullanılabilir köpek bezleri küçük, orta ve büyük ırklar için mevcuttur. Ayrıca, nötr renkler veya trend olan baskılar arasından seçim yapma şansına sahip olacaksınız. Eğlenceli renklerin yanı sıra köpek adet bezleri hem elde hem de makinede yıkanabilir.

Tek Kullanımlık Köpek Bezi

Bez yıkamak sizin işiniz değilse, tek kullanımlık köpek bezleri satın almayı düşünün. Bu bebek bezleri ayrıca küçük, orta ve büyük ırklar için de mevcuttur. Köpek adet dönemi bezleri sızdırmaz, emici, rahat ve güvenli olacak şekilde tasarlanmıştır.

Tam Vücut Köpek Bezi

Köpeğiniz bezini tutmakta zorlanıyorsa tam vücut köpek bezlerini kontrol edin. Bu bebek bezleri bir veteriner tarafından tasarlanmıştır ve diğer veterinerler, eğitmenler ve evcil hayvan eğitmenleri tarafından kullanılmaktadır. 

Küçükten çok uzuna, bu köpeklerde adet döngüsü bezleri birçok farklı boyutta gelir ve güvenli olacak şekilde tasarlanmıştır. Ayrıca köpeğinizin mikroplardan korunmasına yardımcı olmak için antimikrobiyaldirler. 

Farklı boyutlara ek olarak, bunlar pembe, mavi, kırmızı ve mor dahil olmak üzere birçok renkte gelir.

Köpekler Kaç Yıl Yaşar Köpekler neden kuyruk sallar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir