Köpekler Neden Kuyruk Sallar ? patiler.net

köpekler kaç yıl yaşar


İnsanlarla yakın ilişkileri olan kedi, köpek, kuşlar gibi hayvanların hareketleri ve davranışları çok yakından takip edilmekte ve bu hareket ve davranışların birer de anlamı bulunmaktadır. Köpeklerde en çok kuyruk sallama hareketi dikkat çekmektedir. Köpeklerin ruh hallerine göre kuyruk sallama hareketleri yaptıkları bilinmektedir. Yüksek hassasiyete sahip köpekler duygu durum değişikliklerinde kuyruk sallar. Köpekler neden kuyruk sallar sorusu burada gündeme gelmektedir.


Köpekler sadık bir dost, iyi bir bekçi, dikkatli bir gözetmen, harika bir takipçi olabilir. Bütün bunlar köpeklerin davranışlarına göre de şekillenir. Kuyruk sallama hareketi de çok bilinenin aksine mutluluktan değil de kararsızlıktan kaynaklanmaktadır. Köpeklerin kuyruk sallamasının sebebi nedir sorusuna cevap olarak tetikte olma ve dikkatli olma durumları da eklenebilir. Tetikte olma durumunda bir şüphe, tedirginlik ve kararsızlık da söz konusu olabilir.

köpeklerin kuyruk sallaması
köpeklerin kuyruk sallaması


Köpekler insanlarla çok uzun soluklu ve yakın ilişkisi olan hayvanlar arasında yer almaktadır. Köpeklerin her hareketi takip edilmekte ve anlamlandırılmaktadır. Köpekler ve kediler bu noktada her zaman insanların gözlem ve dikkat alanında bulunmaktadır. Köpekler neden kuyruk sallar sorusu daha çok duygu durum değişiklikleri ile açıklanmaktadır. Köpeklerin kararsız kaldıkları anlarda kuyruk salladıkları bilinmektedir.


Kuyruk sallamak, mutluluk anında olan bir şey olmayabilir. Mutluluk anında köpekler heyecanlanır, etrafında döner, dillerini çıkarır ve hızlı nefes alıp verirler. Tedirginlik, şüphe ve kararsızlık anlarında da kuyruk sallama hareketini yaparlar. Köpeğin kuyruk sallaması sorusu böylece cevap bulmaktadır. Köpekler her hareketinden bir mana çıkarılan çok duyarlı hayvanlar olarak insan hayatında yerini almıştır. Köpekler yüksek hassasiyetleri sayesinde birçok alanda kullanılır. Özellikle emniyet ve araştırma alanlarından köpeklerden yardım alınmaktadır.


Köpekler insan hayatının önemli bir parçasıdır. Özellikle çoban köpekleri kırsal alanlarda sürülerin korunmasında görev alırken başka köpekler de korunma amacıyla insanların bahçelerinde durmaktadır. Her türden köpek kuyruk sallama hareketini yapabilmektedir. Köpekler neden kuyruk sallar sorusuna cevap olarak genelde kararsızlık durumları ve karar verme aşamaları örnek gösterilmektedir. Köpeklerin hareketleri eğitimle de anlamlandırılabilir. Bu durumda her hareketin farklı manaları da olabilir.

2 thoughts on “Köpekler Neden Kuyruk Sallar ? patiler.net

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir