Köpekler Neden Ot Yer ? Köpekler Neden Kusar ?

kopeklerde kusma

Binlerce yıl öncesinde insanlarla birlikte yaşamaya alışmış, evcilleştirilmiş bu dostlarımız tıpkı kurtlar gibi “etçil” bir türdür. İnsanlarla birlikte geçirmiş oldukları binlerce yıl onların beslenme alışkanlıkları üzerinde bazı değişikliklerin yaşanmasına neden olmuştur. Peki, etçil bir tür olmalarına rağmen zaman zaman çimen & ot yedikleri gözlenen Köpekler neden ot yer ?


Köpeğinizin ihtiyaç duyduğu besinleri ve vitaminleri eksiksiz bir şekilde alabilmesi için en kaliteli mamalar ve besinlerle besliyor olabilirsiniz. Fakat, beslenmesine ne kadar dikkat ederseniz edin köpeğinizin çim yemekte ısrarcı olduğunu görebilirsiniz.


Son yıllarda yapılan birçok araştırma sonucunda elde edilen veriler köpeklerin artık tam olarak “Etçil” bir tür olmadığı ve “Yarı Etçil” olarak adlandırılan gruba dahil olduklarını göstermektedir. İnsanlarla birlikte yaşamış oldukları binlerce yıl içerisinde beslenme alışkanlıkları değişen köpekler; meyve ve sebze gibi besinleri de sindirebilir hale gelmiştir. İhtiyaç duydukları Proteini etten karşılamaya devam eden dostlarımız, ihtiyaç duyduğu bazı besinleri ise meyve ve sebzelerden karşılamaya başlamıştır.


Bu nedenle köpeğinizi zaman zaman dışarıda yürüyüşe çıkardığınızda karşılaştığı çimen, ot ve diğer yeşil besinleri tükettiğini görebilirsiniz. Bilhassa yağmur sonrasında yeşermiş bazı taze otları tüketirken oldukça keyif aldıkları da görülmüştür. Kısaca, köpekler neden ot yer sorusunun cevabı bu şekildedir.

köpekler neden ot yer
köpekler neden ot yer


Köpeğinizin tüketmiş olduğu otlar zaman zaman onun sağlığı açısından risk oluşturabilmektedir. Bu nedenle tüketmiş olduğu çim ve diğer yeşillik türlerini dikkatli bir şekilde takip etmeli & gözlemlemelisiniz. Bu bitkiler üzerinde böcek ilacı ya da gübre uygulaması yapılmış ise köpeğinizin bu yeşillikleri tüketmesine kesinlikle izin vermemelisiniz.

Eğer bahçenizdeki çimler için bakım ürünleri kullanıyorsanız bu ürünlerin üzerinde evcil hayvanlarınız için güvenli olup olmadıklarına dair bazı ibareler ve bilgilere yer verilecektir. Bu detaylara dikkat etmeli ve köpekler neden ot yer sorusuna vermiş olduğumuz yanıt neticesinde köpeğinizin sağlığı için yersiz bir endişeye kapılmamanızı dileriz.


Son olarak eklemek istediğimiz bir şey daha var. KÖPEKLER NEDEN KUSAR Eğer köpeğiniz az miktarda çim ya da ot yemesi ardından kusuyor ise bunun arkasında yatan nedenin; köpeğinizin kendisini rahatsız eden bir şeyi yutmuş olduğu ve bunu çıkarabilmek için kasıtlı olarak tamamen içgüdüsel olarak yaptığı bir davranış olduğu düşünülmektedir. Fakat, köpeğiniz devamlı olarak çim yiyip kusmaya devam ediyor ve iyi görünmüyorsa bir veteriner hekime danışmanız gerekmektedir.Bu arada köpeklerde kusma nedenleri ve belirtileri makalemize göz atabilirsiniz.

One thought on “Köpekler Neden Ot Yer ? Köpekler Neden Kusar ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir