Köpekler Neden Tüy Döker ?

köpekler neden tüy döker


Köpekler en cana yakın hayvanlardan biridir. İnsanlarla vakit geçirmeyi de çok severler. En erken tarihlerden beri köpekler ve insanlar hayatlarını beraber idame ettirmektedir. Köpeklerin iz sürücü, koku tanıyıcı, avcı özellikleri ile emniyet için kullanılmaları insan ve doğa ilişkisinde köpeklerin vazgeçilmez bir yeri olduğunu göstermektedir. Evcil olarak da hayatına devam eden köpeklerin birçok türü bulunmaktadır. Evcil hayatı olan köpeklerin sağlık ve temizlik bakımları periyodik olarak yapılır. Köpekler neden tüy döker sorusu da burada gündeme gelmektedir.


Evcil hayvanlarda en büyük sorunlardan biri de tüy dökmeleridir. Kızgınlık dönemlerinde ya da stresli bir devrelerinde tüy dökmeye başlayan kedi, köpek gibi hayvanların hastalıktan dolayı da bunu yaşadığı bilinmektedir. Köpeklerde tüy dökme sorusuna cevap olarak birçok ihtimal bulunmaktadır.

Hastalık, stres, kızgınlık, üzüntü gibi durumlar buna neden olabilir. Bu gibi durumlarda köpeklerin veterinere götürülmesinde fayda vardır.

köpeklerde tüy dökme nedenleri
köpeklerde tüy dökme nedenleri


Tüy döken hayvanlarda önceden tüylerin tıraş edilmesi sıklıkla yapılan uygulamalar arasında yer almaktadır. Böylece evin temiz tutulması, hayvanların daha rahat bir dönem geçirmesi sağlanmaktadır.

Hastalıklı köpekler neden tüy döker araştırması yapıldığında deri üzerinde bazı belirtilerin olması, kelleşme, seyrekleşme gibi durumların iç organlardan ve hormonlardan kaynaklanan bir hal olduğu ortaya çıkmaktadır.


Evde evcil hayvan besleyen kişilerin ev ortamında köpeklerin tüy dökme sorusuna karşılık önlemler alması doğaldır. Doğal ortamında bulunan ve tüy döken köpeklerin insanlık namına veteriner hekimlere götürülmesi gerekebilir. Bu nedenle veterinerlik ekiplerine haber verilmesi, hayvan barınaklarıyla iletişime geçilmesi daha doğru olacaktır.

Başıboş köpeklerin teşhis ve tedavisinde belediyelerin verdiği hizmetleri araştırmak ve bu hizmetlerden yararlanmak gerekmektedir.

köpeklerde tüy dökülmesi
köpeklerde tüy dökülmesi


Kedi, köpek ve kuş gibi insanlarla sürekli olarak beraber olan hayvanların ev ortamında yahut doğal ortamında bakıma muhtaç bir duruma gelmeleri sıklıkla söz konusu olmaktadır. Bu da köpekler neden tüy döker sorusunun cevabının araştırılmasında önemli nedenlerden biridir.

Köpekler insanlarla çok yakın olduğu için köpeklerle ilgili sağlık sorunları sıklıkla gündeme gelmekte ve çözüm arayışları internet üzerinden de devam etmektedir. Köpekler çok hassas özelliklere sahip hayvanlar olarak bilinmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir