köpeklerde Hırıltılı Solunum Nedenleri

köpeklerde hırıltılı solunum Nedenleri

köpeklerde hırıltılı solunum yolunun içine ve dışına normal hava akışını bloke ettiğinde ve bir köpek nefes alırken ıslık sesi çıkarmasıyla ortaya çıkar. Tıkanma ya trakea (soluk borusu) ya da büyük bronşit olabilir.

Astım, alerji, sümük, yabancı cisimler veya enfeksiyondan kaynaklanan sınırlı hava kanalları hırıltıya yol açabilir. Bir köpek yeterince hava alamadığını hissediyorsa panik yapabilir veya daha iyi nefes almak için uzanabileceği bir yer bulabilir.

Acil olmayan hırıltı genellikle sadece birkaç saniye sürer. Kendi başına çözülebilir veya veteriner hekimin bir şeyler yapması gerekebilir.

Köpeğinizin sürekli hırıltısı veya diş etlerinin yeterince oksijen almadığını belirten mavi renkli bir tonu varsa veya köpeğinizin rahat nefes alamaması görünüyorsa, bunlar hırıltılığın potansiyel olarak hayati tehlike taşıdığının işaretleridir; derhal köpeğinizi acil bir veterinere götürmeniz gerekir.

köpeklerde hırıltı solunum

Köpeklerde Sıkışmaların En Sık Görülen Sebepleri

Birçok şey köpeklerde hırıltılığa neden olabilir. En yaygın nedenlerin listesi aşağıdadır.

Enfeksiyon Hastalıklarına İlişkin Hırıltı

Köpekler, akciğerlerde ve solunum yollarında yaşayan parazitleri kapatarak, solunum dokularının tahrişine bağlı ikincil koşullara neden olabilir. Kalpli kurtlar, kancalı kurtların veya yuvarlak kurtların göçlerini engelleyebileceği gibi hırıltıya da neden olabilir.

Köpeklerde hırıltılı solunum ve ters hapşırmanın yaygın bir nedeni, köpekler arasında oldukça bulaşıcı olan yaygın bir parazit olan burun akarlarıdır. Köpekler yıllarca burun akarları taşıyabilir ve görebileceğiniz tek işaret köpek heyecanlandığında hırıltı veya hapşırmasıdır.

Bakteriyel ve viral hastalıklar da hırıltı ve öksürüğe neden olabilir. Enfeksiyon hastalığı nedeniyle hırıltılı köpekler tipik olarak diğer köpeklerin sıkça bulunduğu bir alanda olma gibi diğer köpeklerin yanında olma geçmişine sahiptir.

Alerjilerle İlgili Hırıltı

Köpeklerin tıpkı insanlar gibi alerjileri olabilir. Polen, küf, toz akarları, sigara dumanı, vs. köpeklerin daraltılmış solunum yollarından taşmalarına neden olan alerjik astım dahil olmak üzere köpeklerde alerjiye neden olabilir.

Mevsimsel alerjilere bağlı olarak hırıltılı köpekler sadece yılın bir döneminde sorun yaşayabilir.

Çöken Trakea veya Bronşit ile İlgili Salgınlar

Köpeğin içinde, soluk borusu, esnek bir zar tarafından kapatılan bir C şeklinde kıkırdaktan oluşur. Bazı küçük cins köpeklerde, bu membran zamanla gevşeyebilir veya sarkabilir ve köpek nefes alırken trakea kendiliğinden çökebilir, hava yolunu daraltabilir ve köpeğin nefes almasını zorlaştırabilir.

Çöken trakea Pugs, Malta, Shih Tzus, Lhasa Apsos ve diğer küçük, kısa burunlu cinslerde yaygındır. Heyecan ya da egzersiz bu tür hırıltıları daha da kötüleştirebilir.

Kronik bronşit ayrıca solunum yollarında skarlaşmaya neden olabilir, bu da bronşları daha az esnek hale getirir, sürekli hırıltı ve öksürüğe neden olur.

köpeklerde hırıltı

Kalp Hastalığına İlişkin Hırıltı

Kalp kapak hastalığı nedeniyle konjestif kalp yetmezliği olan köpekler, akciğerlerde sıvı birikmesi nedeniyle de hırpalanabilir.

Nadir durumlarda kalp yetmezliği nedeniyle hırıltılı olan köpekler tipik olarak daha yaşlıdır, ancak nadiren de genç olabilirler. Kalıcı bir öksürük ile birlikte düşük bir enerji seviyesine sahip olma eğilimindedirler.

Yabancı Bir Cisimle İlgili Hırıltı

köpeğin nefes borusunda yabancı bir cisim olması can sıkıcı bir durumdur. Bu kemiklerde, toplarda veya oyuncaklarda çiğneme yapan köpeklerde bir problem olma eğilimindedir; özellikle genç köpekler. Ağızlarında toplarla koşmaktan hoşlanan köpeklerin, yanlışlıkla boğazıyla topu emdikleri bilinmektedir.

Yabancı bir cisim havayolunu tamamen engellerse, bir köpek oksijen eksikliğinden dışarı çıkar. Nesne sadece hava yolunu kısmen tıkarsa, köpek şiddetli bir şekilde hırpalar ve panikleyebilir.

Köpeğinizin soluduğu bir şey yüzünden hırıltılı olduğundan şüpheleniyorsanız, tedavi için derhal bir veterinere götürün. Bu sorun evde çözülemez.

Köpeklerde Hırıltı Teşhisi

Bir veterinerin sizden ayrıntılı bir geçmişe ihtiyacı olacak – köpeğinizin nefes alma problemleri yaşamaya başladığı zaman, hırıltıya yol açan olaylar vb. ve köpeğinizin aşı öyküsü.

Fiziksel muayene ve muhtemelen laboratuar testleri, köpeğinizin hırıltılığının nedenini belirlemek için kullanılacaktır. Laboratuar testleri kan çalışması, röntgen ve / veya gerektiğinde başka testleri içerebilir.

köpeklerde solunum

Köpeklerde Hırıltı Tedavisi

Tedavi hırıltı nedenine bağlıdır. Yabancı cisimlerle, veterineriniz muhtemelen köpeğinizi yatıştırır ve yabancı cismi tıbbi aletlerle çıkarır. Köpeğinizin bulaşıcı nedenlerden dolayı hırıltısı varsa, tedavi bu enfeksiyonları gidermeyi amaçlayacaktır.

Eğer hırıltı alerjik astım veya bronşitten kaynaklanıyorsa, veteriner hekiminiz sizinle bu durumu kontrol etmek için kullanılabilecek ilaçlar ve evde vakumlama, HEPA hava filtreleri gibi alerjenleri azaltmak için evde yapabileceğiniz şeyler hakkında konuşacaktır. vb.

köpeklerde Hırıltılı solunum kalp hastalığından kaynaklanıyorsa, veteriner hekiminiz kalp pompalarının daha güçlü ve kolay bir şekilde çalışmasına yardımcı olacak ilaçlar verebilir.

Çöken trakea nedeniyle salgın öksürük ilacı ve evcil hayvanın çevresini kontrol ederek tedavi edilir; yani, evcil hayvanın aşırı ısınamayacağı bir yerde dinlenmek için serin bir yere sahip olduğundan emin olmak.

Bazı hırıltı nedenleri önlenemez. Bununla birlikte, köpek kulübesi öksürüğü, kalp kurdu hastalığı, kancalı kurtlar, yuvarlak kurtlar ve distemper gibi yüksek derecede bulaşıcı virüsler gibi bulaşıcı nedenler, uygun aşılama ve iç parazit kontrolü ile önlenebilir.

Heartworm enfeksiyonu ölümcül olabilir – enfeksiyon tedavi seçenekleri için enfeksiyon çok fazla ilerlemeden hırıltılı belirtiler mevcut olmayabilir.

Veteriner hekiminiz köpeğiniz için kalp kurdu önleme almanızı hatırlattığında, veteriner hekiminizin önerdiği şekilde düzenli olarak köpeğinizeverdiğinizden emin olun ve köpeğiniz için tüm aşı önerilerini izleyin.

Köpeklerde Mantar Tedavisi

9 thoughts on “köpeklerde Hırıltılı Solunum Nedenleri

 1. Merhaba Volkan bey. 3 yaşındaki dişi goldenım 7 aylıktan itibaren solunum problemi yaşıyor. Bir veteriner ciğerde mukus var asist ve sürekli impravent kullanıcak dedi geçmedi. Başkası Larenskopi yaptı damak ameliyatı oldu. Geçmedi. Başka yer checkup da Kalp ve akciğerde birşey yok dedi.evladım özellikle gece ağırlaşıyor. Burnundan zor ve hırıltılı nefes alıyor. Özellikle yan yattığında. Yüzükoyun yatıp ayaklarını dışa açıp çeneyi ileri uzattığında nispeten daha iyi. Gündüz sürekli ağızdan nefes alıyor. Bana ilk geldiğinde yüksekten düşmüş dirseği kırık halde gelmişti. Bu solunum problemi o zamandan beri var. Sizin fikrinizi öğrenmek istedim. Teşekkürler.

  1. köpekler genellikle çevrelerini araştırırken burun deliklerine yabancı cisim kaçabilir ve orada takılı kalan cisim nefes almayı zorlaştırır.veterinerinizden yardım alıp burun deliklerini kontrol ettirebilirsiniz.

 2. Merhaba 4 yasinda chihuahua kopegim var ve ufakliktan beri surekli hiriltisi var geceleri uyurken olmuyor veteriner hekime goturdum rontgen cekildi ve birseyi yok bilerek yapiyor huy edinmis dendi Baska veteriner e goturdugumde kisirlastirmanin belki cozum olacagini soylediler sizce ne yapmaliyim

  1. kısırlaştırmayla solunum yollarının pek bi alakası yok diye düşünüyorum.bazı köpeklerin burun delikleri küçük olduğu için hırıltıya sebep olabiliyor bu doğuştan gelen bişey.

 3. Bir Sibirya kurdu muz var boğazında hırıltı ve öksürük var karnı şiş durumda yemek falan yemiyor ölü gibi yatıyor sadece ne yapmalıyım

  1. hırıltı, hapşırmak,burun akıntısı,öksürük ve iştah eksikliği, köpeğinizin solunum problemleri yaşadığına işaret ediyor olabilir. Köpeğiniz bu semptomlara sahipse, evcil hayvanınızın ölümüne sebep olabilecek komplikasyonları önlemek için bir veterinere başvurmanız gereklidir.

 4. Merhabalar, 6yasinda bir jack.russel terrier cinsi köpeğimiz var. Yaklaşık iki haftadır burnu tıkalı gibi nefes alıyor, normalden daha kisa yürüyüşte bile tıkandığı oluyor. Ayrıca havlarken sesi çıkmıyor, kendini zorladığı için de ya tıkanıyor ya oöğüruyor bazen de kusuyor. Veterinere götürdük film çekildi, kan tahlili yapildi ufak bir enfeksiyonu var dedi. 5 gün antibiyotik iğne oldu ama sesinde ve tıkanmasında hiç bir değişiklik yok. Ve bı iki dakka zor nefes alır gibi tıkanmaları başladı. Sizce ne olabilir, ne yapabiliriz bu konuda?

 5. Merhaba 2 tane pug cinsi köpeğim var birisi krem rengi 1 yaşında dişi bir tane de yeni sahiplendiğim bir erkek siyah 2 yaşında pug var yeni gelen erkek pug nefes alırken çok sesli hırıltılı böyle sanki boğazını birşey sıkıyor gibi sesler çıkarıyor bulunduğum şehirde bir veterinere götürdüm iç dış parazit yapıldı arkasından bu sesli nefes alıp vermesini söyledim karın kısmından dinledi ciğerlerinde herhangi bir sıkıntısı yok dedi ama sesi o kadar kötü geliyor ki içim resmen parçalanıyor Sahiplendiğim yerde tavuk ördek kuş kaz gibi hayvanlarla birlikte sürekli salık bir şekilde beslenmiş ilk aldığım gün ahır gibi kokuyordu ve araştırmalarımda bu cins köpeklerin doğuştan astım gibi hastalıkları olduğu söyleniyor bu konu hakkında bilgi sahibi iseniz bilgilenmek istiyorum teşekkür ederim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir