Köpeklerde Mantar Tedavisi ve Çeşitleri

Köpeklerde Mantar Tedavisi

Köpeklerde Mantar,Bakteriler ve virüsler, evcil hayvanların ebeveynlerinin “enfeksiyon” olduğunu düşündüğü akla ilk gelen şeylerdir, ancak bu durum mantar olarakta’da sonuçlanabilir.

Bakteriyel veya viral enfeksiyonlar kadar yaygın olmasa da, mantar enfeksiyonları’da bu kadar ciddi olabilir. Köpekler, diğer hayvanlardan, çevreden ya da kendi vücutlarında doğal olarak bulunan mantarların aşırı büyümesi sonucu mantar enfeksiyonlarına yakalanabilirler.

Her evcil hayvan, bir mantar enfeksiyonuna yakalanma riski altındadır ve uygun tedaviye başlamadan önce doğru bir teşhis gereklidir. Köpeklerde mantar enfeksiyonları hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin.

köpeklerde mantar
köpeklerde mantar tedavisi

Mantar cilt enfeksiyonları

Köpeğiniz kendini normalden daha fazla kaşımaya başladığında, alerji, bit ısırması, enfeksiyon veya başka bir şey yüzünden olup olmadığını söylemek zor olabilir.

Aşırı kaşıntı, özellikle köpeğinizin kel lekeleri gelişmesi veya bunun sonucunda kendi cildine zarar vermesi durumunda oldukça endişe verici olabilir.

Pırıltılı bir pire işareti köpeğinizin derisinde ve kürkünde pire kirinin (küçük siyah pire dışkıları) bulunmasıdır. Pire kirini veya gerçek pireleri görürseniz, hemen tedavi edin.

Ancak pireler veya keneler yoksa, “kendi kendine teşhis ve tedavi uygulamayın”Tam bir fizik muayene yaptıktan sonra, veteriner hekiminiz sorunu teşhis etmeye ve bir mantar enfeksiyonunun olup olmadığını tespit etmeye yardımcı olmak için özel testler yapabilir.

Köpeklerin derisini etkileyen iki yaygın mantar enfeksiyonu tipine ve bunların nasıl tedavi edileceğine bakalım.

Saçkıran

Saçkıran, evcil hayvanlarda görülen yaygın bir mantar enfeksiyonudur. Bir köpeğin derisini, kürkü ve tırnakları etkileyebilir. Yaygın belirtiler arasında saç dökülmesi, kaşıntı, lapa lapa veya kabuklu cilt ve şekilsiz veya kırılgan tırnaklar bulunur.

En kısa sürede bu enfeksiyonu tedavi etmelisiniz, ancak zamanın saçkıranla öze sahip olmasının nedeni, diğer ev hayvanlarına ve insanlara kolayca yayılabilmesidir.

Saçkıranı teşhis etmek için, veteriner hekiminiz bir mantar kültürü kıl veya cilt hücresi veya saç numunesinin mikroskobik incelemesi yapmalıdır. Enfeksiyonun ciddiyetine bağlı olarak, saçkıran ilaçlı banyolar ve daldırmalarla ve / veya oral mantar ilaçları ile tedavi edilebilir.

Evi süpürmek ve dezenfekte etmek aynı zamanda saçkıranların evcil hayvanlar ve insanlar arasında yayılma ihtimalini azaltmaya yardımcı olacaktır.

Köpeklerde Mantar enfeksiyonu

Bir köpeğin vücudundaki mayanın fazla büyümesi, genellikle cildi, pençeleri ve kulakları etkileyen tahriş edici mantar enfeksiyonlarına yol açabilir.

Bu enfeksiyonların köpekler için son derece rahatsız edicidir. Genellikle cildin normalde orada yaşayan mantarı kontrol etme özelliğini bozan alerjilere veya diğer koşullara ikincildirler.

“Bir köpeğin mantar enfeksiyonuna sahip olabileceğinden şüpheleniyorsanız, enfekte olabilecek bölgeye ilişkin bir izlenim yapmak gerekir yani buda mikroskop ile mümkündür.Lekeli olduğunda, mantar küçük mor fıstık gibi görünür.”

Tedavi normal olarak cilde uygulanan antiseptik veya antifungal bir ilaç verilir. Ciddi durumlarda oral ilaçlar gerekli olabilir. Saçkıranın aksine, mantar enfeksiyonları diğer evcil hayvanlara veya insanlara bulaşıcı değildir.

Mantar enfeksiyonlarının tekrarlanmasını önlemek için, veteriner hekiminizin önerdiği temel koşulları tedavi etmek önemlidir.

Eğer evcil hayvanınız sürekli kaşınıyor ve kaşıyorsa, veterinerinize bir randevu alın. Ne yazık ki, tüm koşullar bir ziyaretle çözülemez.Bazen köpeğinizin kaşınmasının nedenini tam olarak tespit etmek için veteriner dermatolog ziyareti gerektirebilir.

köpeklerde mantar enfeksiyonu
köpeklerde mantar enfeksiyonu

Sistemik Mantar Enfeksiyonları

Vücudun yüzeyindeki mantar enfeksiyonları yeterince kötüdür, ancak daha derin yapıları istila edenlerin daha ciddi sonuçları olabilir. Köpeklerde yaygın olarak kullanılan bazı sistemik mantar enfeksiyonu tiplerine ve bunların nasıl tedavi edileceğine bakalım.

Blastomikoz

mantarın büyümesi.OradaKİ, organizma vücutta hemen hemen her yere sıçrayabilir.Yaygın semptomlar arasında iştahsızlık, kilo kaybı, öksürük, solunum zorluğu, topallanma, göz problemleri, cilt lezyonları (özellikle ayak tırnaklarının çevresinde), genişlemiş lenf bezleri ve ateş sayılabilir.

Hastalık yeterince erken yakalanırsa, oral bir anti-mantar ilacı ile tedavi uygun olabilir.

Cryptococcosis

Kediler daha sık mantar Cryptococcus mantarı ile enfekte olmuş olsa da,köpeklerin hastalığın daha şiddetli bir şekilde gelişme eğilimindedir.

Mantar dünya çapında topraklarda bulunur, ancak özellikle güvercinlerin ve diğer kuşların toplandığı alanlarda yaygın olabilir. Blastomikozda olduğu gibi, köpekler tipik olarak Cryptococcus mantarını soluyarak akciğer enfeksiyonuna neden olur.

Daha sonra vücutta hemen hemen her yere yayılabilir; bu da uyuşukluk, öksürük, burun akıntısı, göz problemleri, cilt lezyonları ve hatta nöbetler ve diğer nörolojik anormallikler gibi semptomlara neden olabilir.

Oral antifungal ilaçların bir yıl veya daha uzun bir süre boyunca verilmesi gerekebilir ve bazı köpekler hala hastalığa yakalanabilir.

Köpekler solunduğunda mantar basit bir kronik öksürüğe neden olabilir. “Diğer durumlarda, özellikle bağışıklık sistemi baskılanırsa, köpek zatürree olabilir veya mantar vücutta kemik veya gözler gibi diğer bölgelere yayılabilir” diyor.

“Teşhis etmek zor olabilir ve genellikle radyografi, kan ve hücre testi gerektirir.” Oral Mantar ilaçları ile uzun süreli tedavi gerektirir.

Histoplazmoz

Topraklardan kaynaklanan diğer bir mantar olan Histoplasma,Ilıman iklimleri tercih ediyor. Bu mantar, kuş ve yarasa dışkıları gibi azot bakımından zengin topraklarda en iyi şekilde büyür ve genellikle organizmanın çevreden solunması ile elde edilir.

“Enfekte köpekler kilo kaybı, ateş, öksürük, göz iltihabı, kusma ve ishal gösterebilir” diyor. “Genellikle, tanı koymak için kan ve idrar testlerinin bir kombinasyonu ve radyografiler kullanılır.

Bazen biyopsiler de gerekli olabilir. ”Tedavi uzun süreli mantar ilaçlarını içerir, ancak kuş veya yarasa dışkılarıyla kirlenmiş toprağa erişimi kısıtlayarak önleme en iyisidir.

Aspergillozis

Aspergillus mantarlı enfeksiyonlar genellikle bir köpeğin burun pasajlarıyla sınırlıdır. Aspergillosis, mantarın pek çok toprakta bulunmasından dolayı ülkenin hemen her yerinde yaşayan köpekleri etkileyebilir.

Tedavi tipik olarak evcil hayvanın anestezi ve burun kanallarını sıvı bir mantar önleyici ilaç ile doldurmayı içerir. Bazı durumlarda ikinci bir tedavi gerekmesine rağmen köpeklerin çoğu uygun şekilde tedavi edilirse iyileşir.

köpeklerde mantar
köpeklerde mantar

Köpeklerde Mantar Enfeksiyonların Önlenmesi

Köpeklerde fungal enfeksiyonlar lokalize sinirlilikten potansiyel ölümcül sistemik hastalıklara kadar çeşitlilik gösterir. Önleme her zaman mümkün değildir, ancak sağduyu önlemleri yardımcı olabilir.

Belirli bir mantar enfeksiyonu türünün endemik olduğu bir bölgede yaşıyorsanız, yüksek riskli ortamlardan kaçının. Hastalığın insanlara veya diğer hayvanlara yayılmasını sınırlamak için saçkıranlı evcil hayvanlar izole edilmelidir.

Son olarak, köpeğinizin mantar enfeksiyonu geçirme riskini artıran altta yatan sağlık sorunlarını uygun şekilde tedavi ettirin.

Köpekler tatlı yerse ne olur ?

4 thoughts on “Köpeklerde Mantar Tedavisi ve Çeşitleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir