Kuşlar Ne Yer ? Muhabbet Kuşları Ne Yer ?

muhabbet-kuslari-ne-yer

Birçoğumuz belediyeler tarafından inşa edilmiş havuz ve fıskiye gibi su birikintileri etrafında birçok kuş türüyle karşılaşmışızdır. Zaman zaman bu kuşlar ne yer acaba diye kendi kendimize düşündüğümüzde olmuştur. Çoğunluk tarafından bilinen bazı şeylerin; örneğin kuşlara ekmek atmanın aslında kuşların sağlığı açısından riskler oluşturduğu da bir gerçek.

Doğada karşımıza sık sık çıkan kuş türlerinin hepsi için ekmek oldukça zararlı yan etkilere neden olmaktadır. Bunun temel sebebi; kuşların zaman içerisinde hiçbir besleyiciliği olmayan ekmeğe alışmalarıdır. Bu alışkanlık neticesinde zamanla diğer besinleri tüketmekten vazgeçerler. Uzun vadede karşı karşıya kaldıkları bu kötü beslenme şartları yetersiz besin alımı nedeniyle sağlığını riske atmaktadır.


Doğadaki kuşları beslemekten vazgeçmek istemeyenlerdenseniz ekmek yerine tercih edebileceğiniz daha sağlıklı alternatifler bulunuyor. Peki, minik dostlarımız kuşlar ne yer? Onları ne ile beslemeliyiz?

  1. Darı,
  2. Yulaf veya Arpa,
  3. Pirinç,
  4. Kesilmiş salatalık,
  5. Kuş yemi.


Kuşları beslemek için ekmek yerine tercih edebileceğiniz temel besin kaynaklarıdır. Gelişim sürecinde ihtiyaç duyacakları vitaminleri bu besinlerden temin edebilen kanatlı dostlarımız, sağlıksız bir beslenme alışkanlığından da bu sayede uzaklaşabilmektedir.

kuşlar ne yer
kuşlar ne yer


Ev ortamında, insanlar ile birlikte yaşamaya alışmış & kafes ortamında yaşamını sürdürebilen muhabbet kuşlarınızı beslemek için ona uygun üretilen yemler dışında alternatif seçeneklerde bulunuyor. Muhabbet kuşları belirli meyve ve sebzeler ile de belirli aralıklarla beslenebilmektedir. Peki, evimizde beslediğimiz muhabbet kuşlarını ne ile besleyebiliriz?


Havuç: Sık sık tüketebilir, dilim veya rendelenmiş halde verebilirsiniz.
Marul: Fazla tüketilmesi kuşunuzun ishal olmasına neden olur.
Maydanoz: C vitamini açısından zengindir. Fazla tüketimi kalsiyum eksikliği olan kuşlarınız için riskler oluşturabilir.
Brokoli: Sık sık tüketebilir.
Karnabahar Yaprağı: Sık sık tüketebilir.
Elma, Erik, Şeftali, Kayısı ve Kiraz: Kuşunuzu bu meyveler ile besleyebilirsiniz fakat çekirdekleri onlar için zehirli olabilir. Bu nedenle önce dilimlemeli ve çekirdeklerini ayırmalısınız.
Domates: Sap ve Yaprağı kuşunuz için zehirlidir. Bunları ayıklamanız halinde kuşunuza domatesin kendisini verebilirsiniz.

muhabbet kuşları ne yer
muhabbet kuşları ne yer


Pencere önüne kuşlar için bir şeyler koymak istiyor fakat onların sağlıklı bir şekilde beslenebilmesi için ne koyacağınıza karar veremiyor olabilirsiniz. Pencerenizin önüne doğada yer alan kuşları beslemek için koyabileceğiniz besinlere “Doğadaki Kuşlar Ne Yer?” başlığı altında biraz önce yanıt vermiştik.


Kuşların sağlıklı bir şekilde gelişimini sürdürmesi için içerisinde vitamin olan ve onlar için toksik yani zehirli etkiye sahip olmayan besinleri tüketmeleri gerekmektedir. Ekmek onlar için zehirli olmasa da besleyici bir özelliğe sahip değildir. Bu nedenle yalnızca ekmek ile beslenen kuşların gelişimlerinde ciddi gerilemeler olduğu bilinmektedir.

Bu nedenle çevrenizde kuşlar ne yer diye merak eden kişileri bu konuda bilinçlendirmeli ekmek yerine alternatif olarak “Kuş Yemleri” başta olmak üzere darı, yulaf ve arpa gibi besinler kullanılmalıdır.

3 thoughts on “Kuşlar Ne Yer ? Muhabbet Kuşları Ne Yer ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir