Mavi Rus Kedisi

mavi rus kedisi

Mavi Rus Kedisi

Kediler karakteristik ve fiziksel özelliklerine göre türlere ayrılmaktadır. Farklı ırklardan gelen kedilerin görünümleri ve karakter özellikleri değişkenlik göstermektedir. Mavi Rus kedisi diğer türlere göre daha sakin ve nazik yapıları ile dikkat çekmektedir. İnsanlara alışık ve sevimli olmaları ile toplum tarafından aranılan bir kedi türü olarak bilinmektedir.

Irk olarak Rusya’nın Archangel Adaları’ndan geldiği bilinmektedir. Kalın kürke sahip olmaları Rusya’nın soğuk geçen kış mevsiminden adeta korunmak içindir. Yumuşak tüylü ve hoş rengi ile tercih edilen mavi Rus kedileri; uzun ince ve zarif bir görüntüye sahiptir.  Tüyleri mavi ama gözleri yeşil olan kedi cinsi oldukça şirin göründüğü için insanlar tarafından sevilir. Yavruyken göz rengi mavi olmasına rağmen büyüyünce yeşil olmaktadır.

Tüm kedi türleri insanlara yakın olmasıyla ve kendisini sevdirmesiyle bilinir. Ama mavi Rus kedisi kendini daha çok sevdiren ve insanlarla arası iyi olan bir türdür. Özellikle çocuklar onları çok sever. Hayvan sevgisini çocuklara aşılamak bu türle birlikte mümkündür. Onunla evde oyunlar oynayabilir ve dışarıda gezdirmeye götürebilirsiniz. Huzursuzluk çıkarmayacakları için sizinle oldukça iyi geçineceklerdir.

Mavi Rus Kedisi Bakımı ve Özellikleri

Mavi Rus kedisi bakımıdikkat edilmesi gereken bir konudur. Tüyleri uzun olduğu için onları taramalı ve ölü tüylerden arındırmalısınız. Bu işlemi haftada 2-3 kez yapmanız yeterli olacaktır. Banyo yaptırarak rahatlamasını da sağlayabilirsiniz. Kaliteli mamalarla beslemeniz gerekir. Ağız enfeksiyonlarından korunması için dişlerini fırçalayabilirsiniz. Günde 1 kez fırçalamanız yeterlidir.

Tırnaklarını düzenli keserseniz evdeki eşyalara zarar vermesini önlersiniz. Kedi tırmığı ürünü bunun için uygundur. Banyo yaptırdıktan sonra kulak temizliği yaparsanız kediniz rahatlayacaktır.

Ankara kedisi

mavi rus kedisi
Mavi Rus Kedisi

Mavi Rus kedisi fiziksel özellikleri

Bakımından oldukça dikkat çekici bir türdür. Ortalama 20 yıl ömürleri olduğu bilinmektedir. Yetişkin olan erkekler 4,5- 6 kg arasındadır. Dişiler ise 3,5-5 kg aralığında olurlar. Zarif ve ince görünümü, gözlerinin rengi ve tüy rengi ile diğer kedi türleri arasında kolaylıkla ayırt edilirler. Orijinal rengi aslında mavidir. Rusya’dan başka ülkelerde beyaz ve siyah olan renkler de ortaya çıkmıştır.

Bu arada farklı kediler hakkında bilgi almak için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Mavi Rus kedileri temiz ve titiz bir hayvandır. Mama kabını ve suyunu her zaman temiz görmek ister. Tuvalet alışkanlığını oldukça kolay kazanır. Evinizde rahatlıkla besleyebilir ve size arkadaş olmasını sağlayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir