Ragdoll Kedi cinsi Özellikleri ve Bakımı

ragdoll kedisi

ragdoll kedisi, yumuşacık tüyleri ile cezbedici bir kedi cindi olarak karşımıza çıkıyor. Tüm güzellikleri, estetikleri ve iyi huylu olmalarının yanında en büyük kedi cinsi içinde de Ragdoll kedileri yer alıyor. Pek çok farklı kedi ırkı arasında Ragdoll kedileri, yeni bir ırk olarak tanımlanmaktadır.

1963 yılında Kaliforniya’da çıktığı bilinmektedir. Günümüzde ise ülkemizde olduğu gibi tüm dünyada da bu kedi cinsine rastlanmaktadır.

Kaliforniya’da açık renklerde ve uzun tüylere sahip bir kediden üreyen ragdoll kedisi, ağırlığı nedeniyle en büyük kediler arasında yer alıyor. 3,5 – 9 kilogram arasında kiloları değişiyor. Bazı Ragdoll kedilerinde 9 kilogramında üstünde olduğunu görebiliriz.

Çok uzun ve yumuşak tüyleri vardır. Bu kedilerin tüyleri üç farklı renk ile ayırılıyor. Tek renkli, beyaz eldivenli ve eldivensiz renkler olmak üzere üç ayrı renkte sınıflandırılıyorlar. Bu cins kedilerinin gözleri çoğunlukla mavi renktedir. Ancak göz renginde bazı istisnalar da olabilir.

Sevecen, dostluk kurmakta oldukça başarılı kedilerdir. Sosyal, sevecen ve zeki olarak tanımlanırlar. Bazı durumlarda Ragdoll kedilerinin bir yavru köpeği andırdığı da söylenmektedir.

Özellikle ev içinde insanlarını takip etmeleri nedeniyle bu benzetme yapılmaktadır. Ragdoll kedileri de bir yavru köpek gibi insanlarını ev içinde an be an takip edebilir.

İri cüsseli kediler olan Ragdoll’lar oldukça ince ve düşük bir sese sahiptir. Yavru hallerindeki oyun sever halleri, yetişkinliklerinde de devam etmektedir.

ragdoll kedisi
ragdoll kedisi

ragdoll kedi, bakımı çok da zor olmayan bir türdür. Bakımları için gerekli ve en önemli ayrıntı uzun tüylerinin belirli aralıklarla taranmasıdır. Uzun tüylerinin taranması esnasında diğer kediler ile kıyaslandığında oldukça uysallardır. Bu durumda taranmalarını kolay bir işlem haline getirir.

İnsanının kendisi ile ilgilenmesi onlar için mutlu olma sebebidir. Belirli bir şekilde taramanın yapılmasının yanında Ragdoll kedilerinin kulaklarının temizliğine de dikkat edilmelidir. Tabi ki kulak temizliği oldukça ciddi bir uzmanlık gerektiriyor.

Herhangi bir şekilde sorun ya da problem olmaması adına bu işlemin uzman bir veteriner hekim tarafından yapılması önemlidir. Tüm bunların düzenli bir şekilde yapılması ve iyi bir bakım ile ragdoll kedisi ortalama 13-15 yıl yaşamını sürdürmektedir.

ayrıca amerikan kedisi hakkında bilgi almak isterseniz aşağıdaki linke bi göz atın.

AMERİKAN KEDİSİ

2 thoughts on “Ragdoll Kedi cinsi Özellikleri ve Bakımı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir