Sevda Papağanı

sevda papağanı

Sevda Papağanı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Evcil bir dost edinmeye mi karar verdiniz? Evinizde yeni bir dosta yer açmayı mı düşünüyorsunuz? Eğer cevabınız evet’se ve bu yeni dostunuzun bir kuş türü olması gerektiğini düşünüyorsanız; Sevda Papağanı sizin için doğru bir tercih olabilir. Peki; Sevda Papağanının özellikleri nelerdir? Sevda Papağanları nasıl beslenmelidir?Papağanların hangi yiyecekleri tüketmesi gerekir ve hangi yiyecekler sağlığına zarar verebilir?

Bakımı konusunda dikkat edilmesi gereken noktalar nelerdir? Temizliği nasıl yapılmalıdır? Kafes seçimi konusunda dikkat edilmesi gereken noktalar nelerdir? Gelin tüm bu soruları birlikte yanıtlayalım, evinize neşe getirecek ve renk katacak küçük dostlarımız, Sevda Papağanlarının özelliklerine birlikte göz atalım…

Sevda Papağanı Türleri

Sevda papağanı, Orta Amerika ve Güney kökenli bir kuş türüdür. Bu papağanının aslında pek çok farklı türü bulunmaktadır. Cennet papağanı ile sıkça karıştırıldıkları görülmektedir. Ancak Cennet Papağanı da Sevda Papağanları türleri arasında yer alır. Sevda papağan türleri, pek çok özellikleriyle, davranış, beslenme şekli, üreme gibi konularda benzerlik gösterirler. Ancak dış görünüşlerinde bazı farklılıklar mevcuttur.

Mavi Taçlı Sevda Papağanı, Jenday Papağanı, Nanday Papağanı, Güneş Sevda Papağanı ve Yeşil Yanaklı Sevda Papağanı sık rastlanan ve beslenen bazı sevda papağanı türleri arasındadır. Mavi Taçlı Sevda Papağanı, adını kafasının üst bölümündeki tacı andıran mavi renkli halkadan alır. En zeki sevda papağanları olduğu düşünülmektedir.

Sultan Papağanı

Jenday papağanının sosyal yönü oldukça kuvvetlidir. Psikolojisi pek çok kuş türüne göre daha güçlüdür. Çocuklarla insanlarla ve diğer canlılarla arası oldukça iyidir. Evde beslemek için sıkça tercih edilen bir türdür. Jenday papağanı, yeşil bir gövde ve siyah bir kafaya sahiptir.

Jenday’ın Boğaz bölümü genellikle mavi renktedir kanatlarında siyah dalgalar bulunur Konuşmayı öğrenebilir ve bazı komutları algılayabilir.

Güneş Sevda Papağanı ise turuncu ve sarı tüylere sahiptir. Adını renginden almıştır. Yeşil Yanaklı Sevda Papağanı oldukça zeki bir türdür. Ayrıca papağanların biraz geveze bir türü olduğu söylenebilir. Son derece neşeli bir yapıya sahiptir.

sevda papağanı özellikleri
sevda papağanı özellikleri

Sevda Papağanının Özellikleri Nelerdir?

Peki; sevda papağanı’nın özellikleri nelerdir? Sevda papağanları sosyal yönü oldukça güçlü kuş türleri arasında yer alır. Hem insanlarla hem de diğer canlılarla iletişimi oldukça kuvvetlidir. İnsanlara kolay adapte olur ve rahatlıkla yakın ilişki kurabilirler.

Sevda papağanı özellikleri bakımından İlk tanışma esnasında agresif tavırlar sergilemeleri söz konusu olabilir, ancak bu durum son derece kısa sürer ve yerini dostça tavırlara bırakır ve Şiddetli ötüşleri papağan türlerinin özellikleri nedeniyle biraz fazla gürültü yaptıkları düşünülse de oldukça neşeli ve bulunduğu ortama renk katan bir türdür.

Kısa tüylere  ve oldukça büyük bir gagaya sahiptirler. Yalnız yaşamaktan yanlız yaşamaktan pek fazla hoşlanmazlar. Eşlerine oldukça düşkündürler ve eşleri ile güzel bir uyum yakaladıkları zaman kendilerini daha mutlu hissederler.

Sevda papağanlarının çift olarak beslenmeleri daha iyi bir seçenek olacaktır. Tek beslemeye karar verdiyseniz ilginizi esirgememeniz önemlidir. Onunla sık sık konuşmanız, oyun oynamanız, kafesinden çıkarmanız ve sizinle temas kurmanıza izin vermeniz gerekir. Aksi halde küçük dostunuzun psikolojisi olumsuz etkilenebilir ve stres tüm canlılar için olduğu gibi kuşlar için de oldukça zararlıdır.


Sevda papağanları oldukça hareketli ve yeni keşifler konusunda oldukça meraklı bir canlılardır. papağanların bu özelliği kafes dışındayken ev eşyalarına ve kendine zarar vermesi söz konusu olabilir.

Jako papağanı hakkında bilgi almak için diğer yazımızı okuyabilirsiniz.

sevda papağanı beslemeye karar verdiyseniz, evinizi tüm bunları göz önünde bulundurarak dekore etmeniz yararınıza olacaktır. Sevda papağanları oyun oynamaya bayılırlar.

Kafesini oyuncaklarla donatabilir, salıncaklar ve aynalarla dekore edebilirsiniz. Küçük ve renkli toplarla oynamaktan çok hoşlanırlar. Sahipleri ile ve diğer insanlarla da araları oldukça iyidir. Sahipleri ile iletişim ve fiziksel temas kurmaktan, onların yakınında olmaktan, ellerine, omuzlarına ve başlarına konmaktan hoşlanırlar. Kimi kuş türlerinin aksine sahiplerinin onlara dokunmasından rahatsız olmazlar.

Sevda Papağanının Nasıl Beslenmesi Gerekir?

Peki; sevda papağanını beslerken nelere dikkat edilmelidir? Hangi yiyecekler verilmeli, hangilerinden uzak tutulmalıdır? Sevda papağanının beslenmesi konusunda özen gösterilecek temel noktalara göz atalım.
Sevda papağanının beslenmesi konusunda özenli davranmamız önem taşımaktadır.

Yeşil yapraklı bitkileri fazla tüketmesi sindirim sistemine zarar vererek ishal gibi hastalıkların ortaya çıkmasına neden olabilir.

Sevda papağanları farklı tohumları yemekten hoşlanırlar. Çeşitli sebze ve meyveleri tatmaktan keyif alırlar. Tüy değişimi zamanlarında küçük dostunuzu yulafla beslenmek bağışıklık sisteminin daha güçlü kalması konusunda yardımcı olabilir. Stresli dönemler söz konusu olduğunda minik dostunuzu ballı ya da meyveli çubuklarla besleyebilirsiniz. Ballı ve meyveli çubuklar ona enerji verecek, stresinin azalmasını sağlayacak ve  daha keyifli olmasına yardımcı olacaktır.

Keten tohumu ile besleme yapabilirsiniz. keten tohumunun sevda papağanının kilo almasına yol açabileceğini unutmamalısınız. Kontrollü olarak tüketmesini sağlamalısınız. Eğer gün içerisinde yeterince hareketli olmadığını düşünüyorsanız keten tohumunu mümkün olduğunca az tüketmesi sağlığı açısından yararlı olacaktır.

Tüm bunların yanı sıra; buğday, darı, mürekkep balığı kemiği, yeşil biber, elma, hindistan cevizi gibi besinler tüketmesi konusunda hiçbir sakınca yoktur; sevimli dostunuzun bu besinleri tüketmesi sağlığı açısından faydalı olacaktır. Dikkat etmeniz gereken konu ise kafesin içerisinde mutlaka temiz ve taze su bulundurmaktadır. Sevda papağanının suyunu her gün mutlaka temizlemeli ve tazelemelisiniz. Bu konuya özen göstermeniz sağlığı açısından son derece önemlidir.

sevda papağanı
sevda papağanı

Sevda Papağanları Temizlik

Sevda papağanları banyo yapmaktan çok hoşlanırlar. Bazı türler su konusunda hassas olabilirler. banyo yapmaları için ısrarcı olunmamalıdır. Bu onları strese sokabilir ve psikolojileri üzerinde olumsuz etki yaratabilir.sevda papağanları temizlikleri konusunda hassas canlılardır. kendisinin ve yaşam alanının hijyenine özen gösterilmelidir.

Gagaları oldukça hassastır ve bakıma ihtiyacı vardır. Tırnaklarına da düzenli olarak bakım yapılmalıdır. Kendileri de temizlikleri konusunda son derece dikkatlidirler. Kendilerini sık sık temizler ve tüylerinin daha parlak görünmesini isterler.

papağan isimleri

Kafes Seçimi Nasıl Yapılmalıdır?

Sevda papağanı için kafes seçimi konusunda dikkatli olunmalıdır. Hareketli bir tür olduğu unutulmamalıdır. Küçük bir kafes içerisinde bakılması sağlıklı olmayacaktır. Sevda papağanı için kafes seçimi yaparken büyük kafesler tercih edilmeli ve yeterli hareket alanı mutlaka sağlanmalıdır. Aksi halde depresyona girmesi söz konusu olabilir. Kafes içerisinde hareket ederken kuyruklarının herhangi bir yere çarpmaması gerekir.

Bu durum sevda papağanları için son derece rahatsız edicidir ve zaman içerisinde kuyruk tüylerinde dökülmeye ve seyrelmeye neden olabilir. Sevda papağanlarının tüylerinin son derece hassas olduğu unutulmamalıdır.

Yuvarlak kafesler yerine köşeli kafesleri tercih etmeniz daha iyi olacaktır. Kafes içerisine tünekler yerleştirilebilir. Bu, kuşunuzun kendisini daha güvende hissetmesini sağlayacaktır.

Sevda papağanları kafes boyalarının yiyebilirler ve zaman içerisinde hastalanmalarına ve hatta hayatlarını kaybetmelerine neden olabilir. Satın alacağınız kafesin boyasız olmasına dikkat etmeniz gerekir. Temizlik noktasında ise, kapıları daha geniş ve kolayca çıkarılabilen taban tepsilerine sahip kafesler işinizi kolaylaştıracaktır.

Sevda Papağanı Eğitilebilir Mi?

Sevda papağanı eğitilmesinin son derece zor olduğu düşünülür. Bu bir bakıma doğrudur. Sevda papağanı için eğitim süreci gerçekten biraz zaman alabilir ve sabırlı olmayı gerektirir.

ödül mamaları ve ödül oyuncakları gibi küçük hediyelerle eğitim sürecini hızlandırmak ve hem küçük dostunuz hem de sizin için daha keyifli hale getirmek mümkündür.

Kedi hakkında bilgiler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir