Sibirya Kurdu Özellikleri

Sibirya Kurdu ÖzellikleriSibirya kurdu oldukça dayanıklı ve kuvvetli köpeklerdendir. Sibirya, Alaska gibi yerlerde yüzyıllar boyunca kızak köpeği olarak kullanılmıştı ve hala kullanılmaya devam etmektedir.

Sibirya kurtları işçi sınıfı köpekleri arasındadır. Bu köpekler, sıcağı sevmezler fakat -60 derece kadar soğuklarda da yaşayamazlar.

Sibirya Kurtları Yaşam Süresi

Sibirya kurtları ortalama yaşama süreleri 12 ile 15 yıl arasında değişiklik göstermektedir. Bu yaşam süreleri köpeğin beslenme şekline göre değişir.

Sibirya kurtlarının erkekleri, 25 kiloya kadar dişilerinde ise 20 kiloya kadar çıkmaktadır. Sibirya kurtları oldukça etkileyici bir ırktır.

O renkli gözlerinin içerisinde kaybolup gidebilirsiniz, hayran olunacak bir güzelliğe sahiptir. Dünyanın en popüler köpeklerinden biridir. Zeki ve çevik bir köpektir.

sibirya kurdu
sibirya kurdu

Sibirya Kurdu Başına Buyruk

Bunların dışında, başına buyruk hareketleri ile de bilinir. Dünyanın en çok kaçan, kaybolan köpekleri olarak da bir üne sahiptir.

Çok fazla havlayan bir köpek değildir fakat çok fazla uluma özelliğine sahiptir. Çok hareketli bir ırk olmamasına karşın, egzersiz ihtiyaçları da bulunmaktadır.

Bu köpekle çok fazla egzersiz ve yürüyüş yapmazsanız, bu çalışkan köpeği yormazsanız, köpeğiniz de istenmeyen davranışlar görebilirsiniz.

Sibirya Kurdu Eşyalara Dikkat

Özellikle evde besliyorsanız, kemirme , eşyaları parçalama ve uluma gibi garip davranışlar gözlemleyebilirsiniz.

Sibirya kurtları genel olarak sağlıklı bir ırktır. Fakat, bunların dışında gözlerinde veya kalça kemiklerinde birtakım hastalıklara rastlayabilirsiniz.

Haftada bir düzenli tarayıp, düzenli beslerseniz çok fazla tüy dökmezler. Sibirya kurdunun eğitimi oldukça zordur fakat eğitilmez diye bir şey yoktur.

sibirya kurdu özellikleri
sibirya kurdu özellikleri

Sibirya Kurtları Akıllıdır

Sibirya kurtları o kadar akıllıdır ki, verdiğiniz komutları bile sorgulayabilirler. Eğitimi zor olduğu için küçük hallerinde eğitime başlamalısınız.

Bu köpeği eğitirken oldukça kararlı davranmalısınız. Bu köpeği eğitmenin tek yolu onu bir şekilde yormaktan geçer.

Sibirya kurdu alırken, o güzelliğine aldanmamanızı tavsiye ederiz. Eğer Sibirya kurdunuzu yorar onla bolca aktivite yaparsanız, hayat size güzel olacaktır.

Bu köpekle eğlenceli, sosyal bir şekilde hayatınızı sürdürebilirsiniz. Fakat bu köpeği yoramazsanız, başınıza bela olacaktır.

Bu noktada Sibirya kurtları kaçar veya kaybolur. Çok sıcak memleketlerde beslemek akıl karı olmayacaktır çünkü soğuğu seven bir köpektir.

Adana, Mersin gibi sıcak şehirlerde beslenmemelidir.

Köpekler Hakkında Daha Fazla Bilgi İçin Tıklayınız

One thought on “Sibirya Kurdu Özellikleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir