Yavru Köpekler Neden Isırır

Yavru Köpeklerin Isırma Nedenleri

Yavru köpekler neden ısırır ? Köpeğim her zaman beni ısırıyor. Isırıkları çok canımı acıtmıyor, ama onu gerçekten bu alışkanlıktan koparmak istiyorum.

yavru köpek neden ısırır
yavru köpek neden ısırır

Yavru köpeğiniz, çevresini keşfetmek için ağzını kullanır, çünkü eşyalar kapmak için elverişli başparmaklara sahip değildir.

Bu araştırmanın bir parçası olarak köpek yavrusu, insanlarla ve diğer köpeklerle etkileşime girdiğinde ne kadar ısırdığını öğrenir.

Bir köpek yavrusu keşif yaparken ağzını çok kullanırsa, annesi ayağa kalkar ve uzaklaşır, bu nedenle bir yemeği geciktirir.

Ya da başka bir köpekle oynarken çok sert ısırırsa, incinmiş köpek yavrusu büyük olasılıkla oynamayı bırakacaktır.

Yavrularda ısırık kuvvetini doğru kullanmayı öğrenmek ısırmayı engelleme olarak adlandırılır ve iyi sosyalleşmiş bir köpek geliştirmek için çok önemlidir.

Dişleriyle pratik yapmak bir amaca hizmet etse de, yavrulara ağızlarını insanlarla kibarca nasıl kullanacakları öğretilmelidir.

Oyun Zamanı Öğrenme Zamanı

Yavru köpeğinizin diğer aşılanmış, iyi eğitilmiş köpek yavrularıyla ve hoşgörülü yetişkin köpeklerle sosyalleşmesine izin vermek ağzını daha dikkatli kullanmasına yardımcı olacaktır.

yavru köpekler neden dişler
yavru köpekler neden dişler

Her ne kadar insanlar bir köpek yavrusu için ısırık inhibisyonunu öğrenmelerine yardımcı olsalar da, diğer köpekler tarafından da öğretilir. İyi eğitilen bir köpek yavrusu sınıfı, köpek yavrusu eğitmek için mükemmel bir kaynak olabilir.

Amerikan Veteriner Hayvan Davranışları Derneği, bir köpek yavrusu, sınıfa başlamadan yedi gün önce ilk aşılama grubunu yaptırdığı ve ilk çiğnemesini aldığı sürece, bir köpek yavrusu sınıflarına yedi ila sekiz haftalık en kısa sürede başlayabileceğini tavsiye eder.

Köpek oyununun, köpeğinize dişlerini nasıl kullanacağını öğretmenin iyi bir yolu olduğu kabul edilirken, yavruların dişlerini insanlarla kullanmalarına izin verilmesi konusunda karışık bir fikir birliği vardır.

Bazı eğitmenler yavruların dişlerini hiç insan derisinde kullanmalarına izin vermemektedir, ancak yavruların oyun süresi boyunca ağızlarına izin vermelerinin yararlı olabileceğine inanıyorum.

Ağzının ne kadar baskı yaptığının öğrenme deneyimi olmadan, eğer bir köpek gerçek ısırdığı bir durumdaysa, ne kadar sert ısırması gerektiği konusunda doğru bilgiye sahip olmayabilir, bu da daha derin ve daha zararlı yaralar için artan bir risk oluşturur.

Yavru köpekler neden ısırır köpeğinizi eğitirseniz ısırmaz köpeğinizi iyi eğitmelisiniz.

Köpeğinizin Öğretmeni Olun

Belirli bir oyun süresinde el güreşi yaparken köpek dişlerinin paramklarımı dişlemesine izin vermeyi seviyorum. Oyunu, köpek çiti gibi köpek geçirmez bir alanda oynayın.

yavru köpek neden ısırırlar
yavru köpek neden ısırırlar

El güreş oyununa, başladığınızda “haydi oynayalım!” Gibi belirli bir ipucu verin, böylece köpek yavrusu oyunun yalnızca belirli bir sürede olduğunu anlar ve istediği zaman oynanamaz.

Oyunun eğlence amacına hizmet etmesine rağmen ve köpeğinize bağlanmanın nihai amacı, köpeğinize dişlerinin nazikçe kullanmayı öğretmek gerekir.

Oyun sırasında, köpeğinizin sizi ağrıya neden olacak kadar sert bir şekilde ısırdığı zaman, derhal bir şaşkınlık ya da bir ah çekin ve elinizin acıdığını ona hissettirin.

Elinizi çekip çekip ağzına götürmekten kaçının, bu köpek yavrusunu daha çok hırçınlaştırabilir ve elinizi daha çok ısırmasına neden olabilir. 10 ila 20 saniye sonra tekrar oynatmaya devam edin.

Seni tekrar ısırırsa, işlemi tekrarla. Yavru köpeğiniz ısırık mukavemetini azaltmaya özellikle dirençli ise, “haydi” diyerek ve köpek geçirmez bölgeyi 30 ila 60 saniye bırakarak daha dramatik bir zaman aşımı yapmanız gerekebilir.

Temel olarak, bir oyun oturumu sırasında başka bir köpek yavrusu rolünü oynuyorsunuz, biri ısırmayı acı verici hale getirdiği zaman oynamayı bırakacaktır.

Yavru köpeğiniz daha acı ısırıkları bastırdıktan sonra, orta derecede acı veren ısırmalar için hafifçe ısırmaya başlayabilir, daha sonra hafif ısırıklar ve böylece, köpeğiniz hiç bir baskı olmadan cildinize dişlerini yerleştirene kadar.

Yavru köpeğinizi çok fazla tahrik edip ağzını kontrollü bir şekilde kullanamayacağına ya da arka tarafına vurmak gibi aşırı sert oyunlardan kaçının.

Bunun yerine, daha yavaş hareketlerle daha sakin bir oyun kullanın.

Dikkatli bir kelime: Sadece yetişkinler bu oyunu köpekle oynamalıdır. Yaşlılar elle güreşmekten kaçınmalıdır;

Aksi halde yaşlı cilt daha ince olduğu ve daha kolay yırtılma eğiliminde olduğu için ellerinde bahçe eldivenleri kullanmaları gerekir.

Köpeğinize Çiğnenecek Başka Bir Şey Verin

Yavru köpekler neden ısırır diş etleri kaşınıyor olabilir yada diş çıkarıyor olabilir.

köpekler neden dişler
köpekler neden dişler

Bunu baskılaması için ısırma eylemine geçebilirler onun için köpeğinize ağzına alabileceği oyuncaklar verin.

Ağız oyunu oynamanın dışında, köpeğinize insan ağzını çiğneme veya oyuncakla değiştirmesi öğretilmelidir.

Yavru köpeğiniz cildinize veya giysilerinize ağzını açmaya çalıştığında, yerde donun ve köpeğinizin gitmesine izin verene kadar tüm hareketleri durdurun.

Ne kadar sakin olursanız, o kadar az eğlenceli olursunuz. Yavru köpeğiniz izin verdiği anda onu çiğneyebileceği bir köpek oyuncağına veya yiyecek oyuncağına yönlendirin.

Yavrular bazen insanları ağlatır, çünkü onların dikkatini çektiğini öğrenirler.

Bu nedenle yavru köpeğinize, sakin davranışı ve ağzına tepki vermekten ziyade oyuncaklar ile uygun oyun oynadığı için övmeyi unutmayın.

Son olarak, köpeğinize gün boyunca bol miktarda şekerleme verin. Yeterli uyku olmadan, bir köpeğin dürtülerini kontrol etmesi daha zordur ve elinizi ağzına sokması daha olasıdır.

Köpeklerde Mantar Tedavisi

One thought on “Yavru Köpekler Neden Isırır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir